Fala ognisk ASF w Wielkopolsce. Wirus zaatakował kolejne chlewnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fala ognisk ASF w Wielkopolsce. Wirus zaatakował kolejne chlewnie

29.07.2022

Wirus ASF znów się rozpędza. W tym roku najczęściej atakuje gospodarstwa w Wielkopolsce - polskim zagłębiu trzody chlewnej. Służby weterynaryjne właśnie tam wykryły najnowsze ogniska: 11 i 12. Gdzie dokładnie pojawiła się choroba?

Wirus ASF znów zaatakował w Wielkopolsce

W ostatnich dniach na terenie województwa wielkopolskiego wykryto kolejne dwa ogniska wirusa ASF - 11 i 12 w tym roku. Choroba po raz trzeci zaatakowała na terenie powiatu leszczyńskiego, tym razem w gminie Osieczna, gdzie utrzymywano 110 świń (to już drugie ognisko w tej gminie w tym roku). Wirusa stwierdzono także w gospodarstwie w miejscowości Krzeszkowice w powiecie szamotulskim w stadzie 9 świń.

r e k l a m a
To już 12 gospodarstw, w których przez ASF zlikwidowano w tym roku zwierzęta. Aż siedem z nich znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego.  

Trzecie ognisko w powiecie leszczyńskim, pierwsze w szamotulskim

Jak wynika z dotychczasowych danych, ognisko wykryte na terenie gospodarstwa w miejscowości Łoniewo, jest trzecim wykrytym na terenie powiatu leszczyńskiego od czerwca 2022 r. Od początku czerwca średnio co tydzień pojawiają się nowe ogniska ASF. Szczególnie zaniepokojeni są rolnicy z woj. wielkopolskiego, w którym dotychczas wykryto najwięcej zakażeń wirusem. Gospodarstwo, w którym wykryto 11 ognisko wirusa, znajduje się w strefie objętej ograniczeniami III, czyli czerwonej. Natomiast ognisko nr 12 leży na obszarze objętym ograniczeniami II. 

To właśnie od powiatu leszczyńskiego rozpoczęła się walka z wirusem ASF w 2022 r. Przypomnijmy, że ASF poza Wielkopolską, wystąpił w tym roku również na terenach gospodarstw w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim.

Justyna Czupryniak, fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF zaatakował kolejne chlewnie w Wielkopolsce. "Maty dezynfekujące nie zdają egzaminu w upały"

ASF nie odpuszcza i znów atakuje świnie. Tym razem dwa ognisko pojawiły się obok siebie w Wielkopolsce. Zdaniem Marcina Stężyckiego, hodowcy świń z regionu i działacza AgroUnii, problemem są maty dezynfekcyjne, które podczas upałów nie zdają egzaminu. 

czytaj więcej

Czy chmiel pomoże w zwalczeniu ASF w paszy?

Właściwości fitobiotyków mogą pozwolić na poprawę zdrowia zwierząt i ograniczenie stosowania antybiotyków. Ale nie tylko. Jak się okazuje, naturalne preparaty roślinne rozważane są także jako rozwiązanie, które może pomóc uniknąć przenoszenia wirusa afrykańskiego pomoru świń wraz z paszą i tym samym stać się ważnym elementem kompleksowego planu bezpieczeństwa biologicznego, zapobiegającego wprowadzeniu wirusa do stada.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)