"Dźwięki i zapachy" wsi będą prawnie chronione?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Dźwięki i zapachy" wsi będą prawnie chronione?

02.02.2021autor: Michał Czubak

Pomorska Izba Rolnicza wychodzi z ciekawą inicjatywą, która chroniłaby rolników przed konsekwencjami pozwów, jakie składają na nich miastowi sprowadzający się na wieś.

Miastowy kontra rolnik – konflikt na pograniczu dwóch światów

Życie na wsi dla rolnika do zawsze wiązało się z tym, że jest głośno – szczególnie w okresie żniw i są zapachu, od których nie da się uciec. Tak było, jest i tak pozostanie. Jednak coraz częściej na wieś sprowadzają się napływowi mieszkańcy, tzw. miastowi, którzy z pracą na roli nie mają nic wspólnego, a dom na wsi traktują jako odskocznię od miejskiego zgiełku.

To powoduje konflikty na linii rolnik-miastowy. Temu drugiemu przeszkadza, że na wsi śmierdzi, że koguty pieją, że w czasie żniw pracuje się do późna.

Na gospodarzy nasyłana jest policja, nierzadko sprawy trafiają do sądów.

r e k l a m a

Zmiana prawa ochroni rolnika

Widząc, co się dzieje Pomorska Izba Rolnicza wystosowała do prezesa Krajowej Izby Rolniczej inicjatywę w sprawie rozpoczęcia prac nad ustawą o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi.

Zdaniem Izby wprowadzenie ustawy „o ochronie hałasów i zapachów na wsi” chroniłoby rolników przed nieprzyjemnościami. Jak zaznaczono, zapachy i dźwięki wsi to część narodowego dziedzictwa, które powinno podlegać ochronie. Pomorska Izba Rolnicza liczy, że Krajowa Izba Rolnicza się przychyli do tej inicjatywy i będzie lobbować za nią w Sejmie.

Francja już chroni dźwięki i zapachy wsi

Pomysł PIR nie wziął się z niczego. Francja już uchwaliła prawo, które chroni rolników na wsi. Dzięki temu francuscy rolnicy mogą spać spokojnie, bo nie obawiają się odpowiedzialności za np. wczesne poranne pianie koguta, czy śmierdzący obornik.

Stosowany akt prawny został przyjęty przez francuski senat 21 stycznia tego roku.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto wygrał konkurs Wygraj opony do swojego ciągnika?

Właśnie zakończyły się obrady jury konkursu „Wygraj opony do swojego ciągnika”, który zorganizował „Tygodnik Poradnik Rolniczy” wraz ze sponsorem – firmą Kabat Tyre, producentem polskich opon i dętek. Kto zdobył 10 tys. złotych na opony?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)