Dzban na quadzie zniszczył rolnikowi pole kukurydzy. "Oby komuś takiemu zabrakło chleba"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzban na quadzie zniszczył rolnikowi pole kukurydzy. "Oby komuś takiemu zabrakło chleba"

15.11.2022autor: Justyna Czupryniak

Na łamach naszego Tygodnika niejednokrotnie informowaliśmy o poczynaniach fanów crossów czy quadów, którzy bezmyślnie niszczą uprawy doglądane przez rolników miesiącami. Do kolejnej “akcji” z udziałem najprawdopodobniej quada, doszło w miejscowości Imionki pod Oleckiem (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie zniszczeniu uległo prawie pół hektara pola, na którym rosła kukurydza. 

Prawie 0,5 ha kukurydzy na ziarno leży niezdatne do skoszenia

Z opóźnieniem żniw kukurydzianych w roku 2022 spotkało się wielu rolników. Również w gospodarstwie Konrada Krupińskiego k. Olecka dzień skoszenia rośliny został odłożony w czasie ze względu na złe warunki pogodowe. To właśnie na 13-hektarowym polu kukurydzy Krupińskiego fani motoryzacji urządzili sobie plac zabaw.

– Przyjechałem na pole, ponieważ chciałem zabrać ziarno i zmierzyć jego wilgotność. Pogoda w tym roku nie sprzyja, dlatego czekaliśmy na lepszy czas i na maszynę, która ją skosi – relacjonował Krupiński. – Od razu coś mi nie pasowało, a kiedy wszedłem między rzędy, zobaczyłem wygniecione pole. Około 30-40 arów poległo na pewno. Kukurydza jest teraz w cenie 950 zł/t. To ogromna strata.

Rolnik nie był w stanie określić, czy sprawcą czynu był kierowca quada, czy pojazdu typu buggy, jednak ślady opon pozostawione na polu wskazują na jeden z nich.

Zniszczone pole kukurydzy pana Konrada Krupińskiego

r e k l a m a

Bezmyślność ludzi, którzy niszczą pola, nie zna granic

Zdaniem Konrada Krupińskiego do sytuacji z udziałem kierowców pojazdów terenowych dochodzi coraz częściej. Właściciele quadów i podobnych pojazdów nie zdają sobie sprawy z tego, ile rolnik musi włożyć pracy w to, by na polu urosła roślina, a ponadto nie myślą o konsekwencjach swojego bezmyślnego postępowania.

– Dziś to jest pole kukurydzy, a co by się stało, gdyby wjechali na pole, na którym wypasam bydło? Przecież przerwanie ogrodzenia doprowadziłoby do uwolnienia zwierząt. Gdyby potem bydło dostało się do drogi, a co gorsza, wpadło pod samochód i ktoś by na tym ucierpiał, to ja musiałbym ponosić konsekwencje chuligaństwa obcych ludzi – tłumaczył Krupiński.

Nie tylko fani quadów, crossów czy buggy uprzykrzają życie ciężko pracującym rolnikom. Z informacji przekazanych przez rolnika wynika, że wielokrotnie jego pola były zaśmiecane pomimo tego, że niedaleko znajduje się punkt, do którego można wywieźć niepotrzebne sprzęty czy śmieci.

– Ludzie mówią o rolnikach, że nie umieją utrzymać porządku, przeszkadza im zapach, a sami zachowują się skandalicznie. Wiele razy miałem sytuacje, że na moim polu znajdowało się mnóstwo śmieci. Ludzie wywożą kanapy, sprzęty elektroniczne, a zdarzyło się nawet, że ktoś wywiózł styropian pozostały po budowie domu! Jak w tym społeczeństwie mają być dobre relacje z rolnikami, skoro ich nikt nie szanuje? – zastanawiał się Krupiński. – Ludzie nie myślą również o tym, że pozostawiając śmieci na polu, szkodzą naszym zwierzętom. Wyrzucają butelki, papierki w użytki zielone, potem my to kosimy, zgrabiamy i wszystko trafia do paszy, którą jedzą później krowy.

Zniszczone pole kukurydzy pana Konrada Krupińskiego

Jak powstrzymać złośliwych fanów quadów i buggy?

W jaki sposób powstrzymać chuligańskie zapędy fanów motoryzacji? Co zrobić, by rolnicy przestali cierpieć na dobrej zabawie właścicieli quadów itp.?

– Dla mnie to jest zwykła znieczulica – wnioskował Krupiński. – Ludzie nie mają pojęcia, jakiego nakładu finansowego wymaga uprawienie pola, chyba nie wiedzą, że to trzeba zaorać, zasiać, nalać paliwa do ciągnika, kupić nawozy i włożyć mnóstwo energii, by wszystko urosło i by potem każdy miał jedzenie na stole. Komuś takiemu, kto nie szanuje pracy rolnika, powinno tego chleba zabraknąć, by zrozumiał, ile wysiłku trzeba włożyć w to, by ludzie mieli co jeść – podsumował rolnik.

Zniszczone pole kukurydzy pana Konrada Krupińskiego

Crossowcy nie odpuszczają

Sprawa Konrada Krupińskiego nie jest jedyną, o której informowaliśmy. Do podobnego w skutkach incydentu doszło w maju na Podlasiu. Wtedy jednak rolnik miał więcej szczęścia, ponieważ wyczyny crossowców dostrzegli nie tylko inni rolnicy, ale również policja, o czym przeczytacie tutaj.

oprac. Justyna Czupryniak

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

W jakim stanie zwrócić pole, które wcześniej było ugorem? Problem z dzierżawą

Nasz Czytelnik zapytał, w jakim stanie powinien zwrócić dzierżawcy pole, które przed objęciem dzierżawą było ugorowane i zaniedbane? Zobacz odpowiedź prawnika specjalisty!

czytaj więcej

Zwyrodnialce zniszczyli rolnikowi sieczkarnię. "To konkurencja chce nas wykosić"

W woj. pomorskim bandyci specjalnie pozawieszali na polu kukurydzy pułapki, by zniszczyć sieczkarnię. - Usłyszeliśmy huk i zobaczyliśmy noże sieczkarni lecące do przyczepy – opowiada rolnik, który wraz z kolegą kosił 18 ha pole. Lecące elementy mogły trafić mężczyznę.

czytaj więcej

Bandyci chcieli zniszczyć sieczkarnie do kukurydzy. Rolnik daje 30 tys. zł nagrody

Policja z Łomży (woj. podlaskie) prowadzi postępowanie w sprawie spowodowania uszkodzenia sieczkarni. Nieznani sprawcy powiesili na łodydze kukurydzy kawałek metalu zwinięty w zieloną rękawicę. Rolnik wyznaczył nagrodę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)