Dwie sieczkarnie do kukurydzy poszły z dymem. Jedna eksplodowała [FOTO, FILM]
W ostatnich dniach doszło do niebezpiecznych pożarów sieczkarń podczas zbioru kukurydzy. W Sokołach spłonęła doszczętnie sieczkarnia. Jeszcze groźniej wyglądał pożar w Mlewie pod Bydgoszczą, gdzie maszyna wybuchła.
Wysokie Mazowieckie: pożar sieczkarni do kukurydzy w Sokołach
W piątek 8 października 2021 roku tuż przed godz. 20.00 doszło do pożaru sieczkarni podczas zbioru kukurydzy na jednym z pól w Sokołach (powiat wysokomazowiecki, woj. podlaskie) . Na miejsce zostały skierowane aż 4 jednostki straży pożarnej: dwa zastępy z OSP KSRG Sokoły oraz strażacy z JRG Wysokie Mazowieckie i z OSP KSRG Bruszewo.
Kiedy strażacy dotarli na miejsce, cała maszyna rolnicza już płonęła. Ratownicy najpierw zabezpieczyli teren, a następnie przystąpili do gaszeniu pożaru. Kiedy już ogień udało się opanować, strażacy dla pewności sprawdzili cała maszynę kamerą termowizyjną.
Strażacy walczyli z żywiołem przez niemal 1,5 godziny. Na całe szczęście, nikt nie odniósł obrażeń podczas pożaru sieczkarni do kukurydzy w Sokołach.
Golub-Dobrzyń: wybuch sieczkarni na polu w Mlewie
Kilka dni wcześniej, bo w poniedziałek 4 października 2021 roku doszło do pożaru sieczkarni na polu w Mlewie pod Golubiem–Dobrzyniem (woj. kujawsko-pomorskie). Tym razem na miejsce zostały zadysponowane 3 zastępy: PSP Golub-Dobrzyń, OSP Wielkie Rychnowo oraz OSP KSRG Kowalewo Pomorskie.
Po kilku godzinach udało się opanować pożar. Jednak w pewnym momencie było niezwykle niebezpiecznie, gdyż maszyna eksplodowała, prawdopodobnie wybuchł zbiornik z paliwem.
Mimo, że przebieg pożaru był dramatyczny, to na szczęście nikt nie został ranny.
Jak na razie trwają czynności mające ustalić jakie były przyczyny obu pożarów.
Spłonął ciągnik John Deere wart 1 mln złotych
W tym roku, zwłaszcza podczas żniw, bardzo często dochodziło do pożarów ciągników i maszyn rolniczych. Jeden z nich miał miejsce w sierpniu we wsi Cieszyno w gminie Świdwin.
– Pożar objął ciągnik rolniczy marki John Deere 6250R, przyczepę Hawe oraz 6 hektarów ścierniska – wyjaśnia mł. asp. mgr inż. Bartłomiej Kozicki ze straży pożarnej w Świdwinie.
Na miejscu 4 zastępy straży pożarnej. Przy pomocy wody zdołali ugasić pożar ścierniska, natomiast ciężką pianą ugaszono przyczepę i traktor, a właściwie wrak traktora, bo niewiele z niego zostało.
Straty jakie poniósł rolnik oszacowano na kwotę ponad 1 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: Pożar John Deer'a wartego 1 mln złotych.
Jak zachować się w czasie pożaru i ograniczyć ryzyko pożaru maszyny rolniczej?
Strażacy przypominają, że jeśli będziemy świadkami pożaru, należy wówczas natychmiast:
- zaalarmować straż pożarną,
- ostrzec osoby przebywające w pobliżu o zagrożeniu,
- dokonać lub zarządzić ewakuację ludzi i mienia,
- przystąpić do gaszenia przy użyciu dostępnych środków,
- w przypadku gdy gaszenie pożaru stwarza niebezpieczeństwo dla osoby podejmującej próbę gaszenia należy oddalić się na bezpieczną odległość i zaczekać do przybycia strażaków.
Straż pożarna przypomina także, że aby zmniejszyć ryzyko pożaru ciągnika lub maszyny rolniczej należy m.in.:
- zabezpieczać rurę wydechową czy komin ciągnika przed wylotem iskier;
- zawsze posiadać odpowiednią gaśnicę (typ ABC) z ważnym atestem w łatwo dostępnym miejscu w traktorze czy kombajnie;
- powstrzymać się od palenia wyrobów tytoniowych podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu.
Paweł Mikos
Fot. OSP Sokoły, OSP Kowalewo Pomorskie
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy