Dożynki prezydenckie 2019 – który wieniec dożynkowy wygrał? [FOTO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dożynki prezydenckie 2019 – który wieniec dożynkowy wygrał? [FOTO]

16.09.2019autor: Paweł Mikos

W Spale odbyły się dożynki prezydenckie. Pierwszego dnia wybrano najpiękniejsze wieńce dożynkowe z całej Polski. Prezydent podkreślał, że polska wieś jest coraz zamożniejsza, coraz piękniejsza. 

W sobotę i niedzielę (14 i 15 września 2019 roku) w Spale odbyły się dożynki prezydenckie. Pierwszego dnia najważniejszy wydarzeniem było rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Z kolei niedziela to przede wszystkim uroczystości dożynkowe z udziałem Pary Prezydenckiej. 

 

r e k l a m a

Prezydent Duda: polska wieś jest coraz bardziej zamożna 

Podczas niedzielnego świętowania prezydent Andrzej Duda mówił, że polskie rolnictwa niezwykle ważną gałęzią gospodarki narodowej i odpowiada za dużą część eksportu. 

Polska wieś jest nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, jakim jest żywność, dla reszty społeczeństwa, ale też daje możliwość wypoczynku; polska wieś jest coraz zamożniejsza, coraz piękniejsza – przekonywał prezydent podczas dożynek w Spale. 

– Zapewniacie dla nas – jako społeczeństwa i dla polskiego państwa – jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe – przekonywał Andrzej Duda. 

 

Najpiękniejszy wieńce dożynkowe spod Sandomierza, Puław i Ostrowa Wielkopolskiego

W sobotę natomiast został rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W konkursie uczestniczyli reprezentanci każdego z województw. 

Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, doradcy prezydenta, etnografki i socjologa, oceniała wieńce dożynkowe na podstawie następujących kryteriów: 

  • zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania;
  • różnorodność użytych materiałów naturalnych; 
  • walory estetyczne
  • ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych;
  • sposób prezentacji wieńca, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.

Ostatecznie w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” przyznano:

  1. pierwsze miejsce dla wieńca dożynkowego z województwa świętokrzyskiego przygotowanego przez sołectwo Krzcin w gminie Koprzywnica w powiecie sandomierskim; 
  2. drugie miejsce dla wieńca dożynkowego województwa lubelskiego przygotowany przez sołectwo Zagrody w gminie Żyrzyn w powiecie puławskim;
  3. trzecie miejsce dla wieńca dożynkowego województwa wielkopolskiego przygotowanego przez gminę Raszków w powiecie ostrowskim.

Zwycięski wieniec zostały wręczony prezydentowi podczas ceremonii dożynkowych w niedzielę.

Jednym z ocenianych przez jury elementów wieńca dożynkowego była jego prezentacja, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie
Jednym z ocenianych przez jury elementów wieńca dożynkowego była jego prezentacja, w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie

 

Tradycja dożynek prezydenckich w Spale została zapoczątkowana przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1927 roku. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Nagórzyce – to oni zabezpieczają Dożynki Prezydenckie w Spale

Nagórzyce, to wieś położona w gminie miasto Tomaszów Mazowiecki. W 1918 r. z inicjatywy mieszkańców powołana została do życia jednostka OSP. Obecnie na jej czele stoi prezes dh Jerzy Maciejewski.

czytaj więcej

Rolnicy z okolic Garwolina nagrodzeni za chleb i mleko

W tym roku dożynki powiatu garwolińskiego odbywały się wspólnie z dożynkami gminy Garwolin. Dlatego gospodarzami uroczystości byli Mirosław Walicki – starosta powiatu garwolińskiego oraz Marcin Kołodziejczyk – wójt gminy Garwolin. To okazałe święto plonów miało miejsce 8 września w Miętnem. Zaś nie najlepsza aura nie odstraszyła licznej publiczności zgromadzonej na staropolskiej ceremonii dziękczynienia za udane żniwa. Strachu natomiast napędziły poniesione konie ciągnące furmankę. Na szczęście nie doszło do nieszczęścia.

czytaj więcej

Dożynki Województwa Mazowieckiego 2019 odbędą się w Ciechanowie

Już w niedzielę 8 września 2019 roku na błoniach zamkowych w Ciechanowie odbędą się Dożynki Województwa Mazowieckiego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)