Dotacje dla młodych rolników w 2021 roku na nowych warunkach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje dla młodych rolników w 2021 roku na nowych warunkach

15.01.2021autor: Paweł Mikos

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić zmiany do procedur przyznawania dotacji PROW na „Premie dla młodych rolników”. Gospodarz będzie mieć więcej czasu na realizację biznesplanu i więcej osób będzie mogło się ubiegać o dotacje. Co jeszcze się zmieni?

W czwartek 14 stycznia 2021 roku został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat warunków uzyskania i wypłaty dotacji w ramach „Premie dla młodych rolników”. Z lektury uzasadnienia do projektu można wysnuć wniosek, że resort rolnictwa chce ułatwić młodym gospodarzom uzyskanie dotacji.

r e k l a m a

Więcej czasu na realizację biznesplanu przez młodych rolników

Jedną z ważniejszych zmian jakie proponuje ministerstwo rolnictwa jest wydłużenie czasu na realizacji biznesplanów złożonych z wnioskiem o wypłacenie dotacji dla młodych rolników. Resort wyjaśnia, że chce w ten sposób jak najlepiej wykorzystać okres przejściowy w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rozliczenie WPR powinno nastąpić do końca 2023 r., jednak ze względu na opóźnienia we wdrażaniu nowej WPR, UE wprowadziła okres przejściowy, który będzie obowiązywał w latach 2021–2022.

Z tego właśnie powodu rolnicy będą mili więcej czasu na realizację biznesplanu, gdyż ostateczny termin złożenia wniosku o wypłacenie II raty dotacji został wydłużony 31 sierpnia 2025 r.

Nowy zawód pozwalający uzyskać dotacje dla młodych rolników

Rząd zamierza w nowym rozporządzeniu wprowadzić także zmiany w załączniku z wykazem kierunków studiów, zawodów i tytułów kwalifikacyjnych, które pozwalają rolnikom uzyskać dodatkowe punkty przy ubieganiu się o „Premię dla młodych rolników”.

Z projektu rozporządzenia wynika, że dodatkowe punkty otrzyma osoba z tytułem technika turystyki na obszarach wiejskich.  

Dla pewności poniżej przedstawimy wszystkie wymagania dotyczące wykształcenia, które będą mogło liczyć na dodatkowe punkty, jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie w zaproponowanym kształcie. 

Oto wykaz kierunków studiów pierwszego, których ukończenie jest równoznaczne z posiadanie wymaganych kwalifikacji zawodowych:

  • rolnictwo;
  • ogrodnictwo;
  • weterynaria – w przypadku gdy w gospodarstwie są utrzymywane zwierzęta;
  • technika rolnicza i leśna;
  • zootechnika.

Wykaz zawodów rolniczych na poziomie kwalifikacji technika:

  • technik rolnik;
  • technik ogrodnik;
  • technik architektury krajobrazu;
  • technik hodowca koni;
  • technik pszczelarz;
  • technik weterynarii (o ile w gospodarstwie są utrzymywane zwierzęta gospodarskie);
  • technik agrobiznesu;
  • technik mechanizacji rolnictwa;
  • technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki;
  • technik turystyki wiejskiej;
  • technik turystyki na obszarach wiejskich.

Wykaz zawodów rolniczych nauczanych na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej lub branżowej szkoły I stopnia:

  • rolnik;
  • ogrodnik;
  • pszczelarz;
  • mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.

 

Podział środków bez podziału na Mazowsze i inne regiony

Ministerstwo chce także zmienić kwestie limitów środków dla regionów. Do tej pory były dwie listy rankingowe: dla woj. mazowieckiego i dla pozostałych województw. Rząd chce, aby od 2021 roku obowiązywała jedna wspólna lista.
Zdaniem ministerstwa rolnictwa, pozwoli to w większym stopniu wykorzystać budżet na dotacje dla młodych rolników, którzy spełniają kryteria otrzymania dofinansowania.

Łatwiej będzie można złożyć załączniku do wniosku o dotacje dla młodych rolników

W projekcie rozporządzenia ministerstwo rolnictwa chce także wprowadzić pewne ułatwienia techniczne przy składaniu wniosków o premie dla młodych rolników. Gospodarze będą mogli przekazywać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa biznesplan na pamięci USB (pendrive).

Jak na razie z dotacji dla młodych rolników z PROW 2014–2020 skorzystało niemal 19 tys. rolników, a w naborze wniosków na „Premię dla młodych rolników” w 2020 roku o taką formę wsparcia ubiegało się ponad 5 tys. gospodarzy.

 

Paweł Mikos, wk

Fot. Heiko Janowski/Unsplash

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie dotacje będą mogli dostać polscy rolnicy w nowej WPR?

Zmiany w dopłatach bezpośrednich, dotacje da młodych rolników i dla małych gospodarstw na nowych zasadach. Inny kształt dotacji na modernizację gospodarstw, ale też dofinansowanie na energetykę odnawialna w rolnictwie. Jakie dotacje i na co będą mogli otrzymać rolnicy po wdrożeniu nowego Wspólnej Polityki Rolnej?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)