Dotacje dla młodych rolników w 2021 roku na nowych warunkach
Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić zmiany do procedur przyznawania dotacji PROW na „Premie dla młodych rolników”. Gospodarz będzie mieć więcej czasu na realizację biznesplanu i więcej osób będzie mogło się ubiegać o dotacje. Co jeszcze się zmieni?
W czwartek 14 stycznia 2021 roku został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat warunków uzyskania i wypłaty dotacji w ramach „Premie dla młodych rolników”. Z lektury uzasadnienia do projektu można wysnuć wniosek, że resort rolnictwa chce ułatwić młodym gospodarzom uzyskanie dotacji.
Więcej czasu na realizację biznesplanu przez młodych rolników
Jedną z ważniejszych zmian jakie proponuje ministerstwo rolnictwa jest wydłużenie czasu na realizacji biznesplanów złożonych z wnioskiem o wypłacenie dotacji dla młodych rolników. Resort wyjaśnia, że chce w ten sposób jak najlepiej wykorzystać okres przejściowy w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rozliczenie WPR powinno nastąpić do końca 2023 r., jednak ze względu na opóźnienia we wdrażaniu nowej WPR, UE wprowadziła okres przejściowy, który będzie obowiązywał w latach 2021–2022.
Z tego właśnie powodu rolnicy będą mili więcej czasu na realizację biznesplanu, gdyż ostateczny termin złożenia wniosku o wypłacenie II raty dotacji został wydłużony 31 sierpnia 2025 r.
Nowy zawód pozwalający uzyskać dotacje dla młodych rolników
Rząd zamierza w nowym rozporządzeniu wprowadzić także zmiany w załączniku z wykazem kierunków studiów, zawodów i tytułów kwalifikacyjnych, które pozwalają rolnikom uzyskać dodatkowe punkty przy ubieganiu się o „Premię dla młodych rolników”.
Z projektu rozporządzenia wynika, że dodatkowe punkty otrzyma osoba z tytułem technika turystyki na obszarach wiejskich.
Dla pewności poniżej przedstawimy wszystkie wymagania dotyczące wykształcenia, które będą mogło liczyć na dodatkowe punkty, jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie w zaproponowanym kształcie.
Oto wykaz kierunków studiów pierwszego, których ukończenie jest równoznaczne z posiadanie wymaganych kwalifikacji zawodowych:
- rolnictwo;
- ogrodnictwo;
- weterynaria – w przypadku gdy w gospodarstwie są utrzymywane zwierzęta;
- technika rolnicza i leśna;
- zootechnika.
Wykaz zawodów rolniczych na poziomie kwalifikacji technika:
- technik rolnik;
- technik ogrodnik;
- technik architektury krajobrazu;
- technik hodowca koni;
- technik pszczelarz;
- technik weterynarii (o ile w gospodarstwie są utrzymywane zwierzęta gospodarskie);
- technik agrobiznesu;
- technik mechanizacji rolnictwa;
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki;
- technik turystyki wiejskiej;
- technik turystyki na obszarach wiejskich.
Wykaz zawodów rolniczych nauczanych na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej lub branżowej szkoły I stopnia:
- rolnik;
- ogrodnik;
- pszczelarz;
- mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Podział środków bez podziału na Mazowsze i inne regiony
Ministerstwo chce także zmienić kwestie limitów środków dla regionów. Do tej pory były dwie listy rankingowe: dla woj. mazowieckiego i dla pozostałych województw. Rząd chce, aby od 2021 roku obowiązywała jedna wspólna lista.
Zdaniem ministerstwa rolnictwa, pozwoli to w większym stopniu wykorzystać budżet na dotacje dla młodych rolników, którzy spełniają kryteria otrzymania dofinansowania.
Łatwiej będzie można złożyć załączniku do wniosku o dotacje dla młodych rolników
W projekcie rozporządzenia ministerstwo rolnictwa chce także wprowadzić pewne ułatwienia techniczne przy składaniu wniosków o premie dla młodych rolników. Gospodarze będą mogli przekazywać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa biznesplan na pamięci USB (pendrive).
Jak na razie z dotacji dla młodych rolników z PROW 2014–2020 skorzystało niemal 19 tys. rolników, a w naborze wniosków na „Premię dla młodych rolników” w 2020 roku o taką formę wsparcia ubiegało się ponad 5 tys. gospodarzy.
Paweł Mikos, wk
Fot. Heiko Janowski/Unsplash
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy