Czy grozi nam głód? Susza niszczy uprawy kukurydzy, ryżu i słonecznika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy grozi nam głód? Susza niszczy uprawy kukurydzy, ryżu i słonecznika

03.09.2022autor: Justyna Czupryniak

Kryzys żywnościowy stał się realnym zagrożeniem dla całego świata. Susza zatrzymuje rozwój roślin, wysusza rzeki oraz wpływa na jakość i wysokość zebranych plonów. Tegoroczne zbiory kukurydzy, ryżu czy słonecznika będą znacznie niższe niż w latach ubiegłych. Gdzie susza zbiera największe żniwo?

Największa susza w historii Europy

Tegoroczna susza jest nazywana największą w historii i słusznie. W krajach czołowych producentów kukurydzy, czyli Niemczech, Rumunii i Francji zbiory będą bardzo słabe, niewykluczone, że rolnicy, zajmujący się uprawą rośliny w wymienionych krajach, w ogóle nie doczekają się plonu. Wpływ suszy na uprawy europejskich gospodarzy jest tragiczny. Niemieccy rolnicy powinni rozpoczynać sprzedaż kukurydzy – nie zrobią tego, ponieważ susza pozbawiła ich plonów. Sytuacja nie wygląda lepiej w Rumunii i Francji. W pierwszym z państw kataklizm opanował ¾ kraju, natomiast w drugim, od czerwca odnotowywane są spadki poziomu wody, a nawet jej braki. Wysychające rzeki zatrzymują dopływ wody do pól, a w związku z tym, powstrzymują, zachodzące w roślinach, procesy rozwojowe m. in. fotosyntezę.

Tragicznie wygląda również sytuacja w mołdawskim rolnictwie, gdzie z powodu suszy utracono prawie 100% upraw kukurydzy.

r e k l a m a

Kukurydza, ryż i słonecznik - tych ziaren może zabraknąć!

Okazuje się, że nie tylko produkcja kukurydzy jest zagrożona. Tegoroczna susza doprowadziła do obniżenia zbiorów również w Chinach, gdzie zaatakowała uprawy ryżu, który stanowi podstawę żywienia w tym kraju. Nie inaczej przedstawia się produkcja ryżu w Europie. Największy europejski producent ryżu, czyli Włochy, mierzy się z największym od 70 lat atakiem suszy. Niewykluczone, że zbiory tego ziarna będą w tym roku niższe o 15 ton w porównaniu do lat ubiegłych. Mołdawia nie zapewni innym państwom dostaw nie tylko słonecznika, ale również buraka cukrowego. Starty w uprawach tych roślin szacowane są w granicach 60-70%.

Wojna Rosji z Ukrainą prowadzi do światowego kryzysu żywnościowego

Choć Rosja i Ukraina są największymi producentami słonecznika nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zwiększyły eksport ziarna, wręcz przeciwnie, z powodu trwającej wojny, oba państwa ograniczają uprawę i eksport słonecznika. Pozostali dostawcy, tacy jak: Węgry, Rumunia, Rosja i Francja również będą zmuszone do wprowadzenia ograniczeń w eksporcie, jednak nie z powodu agresji, a za sprawą niszczycielskiej suszy.

Czy państwo wspomoże rolników?

O pomoc do mołdawskiego rządu wystąpili przedstawiciele sektora rolniczego, którzy poinformowali, że bez wsparcia ze strony władz wszyscy rolnicy zbankrutują. W Chinach, na pomoc mogą liczyć producenci ryżu, na których wsparcie chiński rząd przeznaczył 1,5 miliarda dolarów. Chińskim rolnikom zasugerowano również, by na terenach bardzo przesuszonych spróbowali np. zasadzić słodkie ziemniaki jako alternatywę dla ryżu, którego może zabraknąć.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: PAP

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza nadal dziesiątkuje plony. Które rośliny i gdzie są najbardziej zagrożone?

IUNG podał, że w okresie lipiec-sierpień susza opanowała 11 województw i 14 typów upraw. Gdzie były największe starty?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Katastrofalna susza w Europie. Jakie będą jej konsekwencje?

Wyschnięte rzeki, ograniczenia w dostawach wody oraz zniszczone uprawy. Zdaniem naukowców w Europie mamy do czynienia z największą suszą od 500 lat.

czytaj więcej

Susza najgorsza od 500 lat? Gdzie w Polsce jest pustynia, a gdzie wody nie brakuje?

Wyniku raportu Globalnego Obserwatorium Susz są wstrząsające. W Europie panuje tak duża susza, jakiej nie widziano do 500 lat. Obecnie aż 47 proc. Starego Kontynentu jest zagrożony, ale kolejne 17 proc. powierzchni Europy także pretenduje do tego miana. Łącznie 2/3 naszego kontynentu. Naocznie od wielu miesięcy przekonujemy się także o tym w Polsce.    

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)