Część rolników musi wpisać się do rejestru o odpadach BDO. Kogo dotyczy obowiązek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Część rolników musi wpisać się do rejestru o odpadach BDO. Kogo dotyczy obowiązek?

21.08.2019autor: Paweł Mikos

Część rolników czeka kolejna biurokratyczny obowiązek. Tym razem dotyczy on konieczności uzyskania wpisu do rejestru BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach). Gospodarz będzie musiał także prowadzić ewidencję odpadów. Jednak nie każdy rolnik będzie miał takie obowiązki. 

We wtorek 13 sierpnia 2019 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o odpadach, która dotyczy m.in. funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach. Nieco wcześniej Ministerstwo Środowiska odpowiedziało na pytanie Krajowej Rady Izby Rolniczej dotyczące tego czy rolnicy również powinni zarejestrować się w BDO. KRIR w swoim pytaniu podkreśla, że ustawa mówi o obowiązku rejestracji przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą i wskazuje, że chodzi tu wyłącznie o przedsiębiorców, a nie rolników.  

r e k l a m a

Ministerstwo Środowiska: rolnicy tak jak przedsiębiorcy powinni uzyskać wpis do rejestru BDO

Jednak interpretacja resortu środowiska nie jest tak optymistyczna. Ministerstwo Środowiska zaznacza, że zgodnie z  art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach, każdy wytwórca odpadów obowiązany jest do prowadzenia ewidencji odpadów i podlega pod obowiązek uzyskania na wniosek wpisu do rejestru BDO. 

„Należy stwierdzić, że w wyniku prowadzenia działalności rolniczej mogą powstawać odpady, niebędące odpadami komunalnymi, które powinny być przedmiotem ewidencji odpadów.” – można przeczytać w odpowiedzi resortu środowiska. 

 

Gdzie należy złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO?

Taki wniosek o wpis do rejestru BDO ten należy złożyć do urzędu marszałkowskiego. Co istotne, za brak wniosku o wpis do rejestru czy złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym grozi kara aresztu albo grzywny.
Ministerstwo przy tym podaje, że przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku o wpis przed rozpoczęciem działalności, a w przypadku prowadzenia działalności bez wpisu do rejestru BDO należy złożyć wniosek rejestracyjny jak najszybciej.

 

Po zmianie prawa obowiązek wpisu do rejestru BDO dotyczy największych gospodarstw

Jednak po nowelizacji ustawy, która weszła w życie 13 sierpnia 2019 r. doprecyzowano, że wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarującym na powierzchni poniżej 75 ha jest zwolniony z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru oraz prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości w tym zakresie.  

Największe gospodarstwa rolne muszą uzyskać wpis do rejestru BDO
Największe gospodarstwa rolne muszą uzyskać wpis do rejestru BDO oraz prowadzić ewidencję odpadów, w tym folii rolniczych
(fot. Pixabay)

 

Jakie odpady z gospodarstw rolnych powinny być ewidencjonowane?

Rolnicy wytwarzający odpady inne niż komunalne, w tym opakowań i produktów z tworzyw sztucznych jak folie do sianokiszonek, siatki i sznurki do balotów czy worki typu big bag, już teraz mają dość duży problem z przekazywaniem ich do odpowiednich punktów. Niestety coraz częściej firmy zajmujące się utylizacją tworzyw sztucznych wytwarzanych przy okazji prac w rolnictwie pobierają opłaty za odbiór takich odpadów.
Co prawda rząd przeznaczył ostatnio 10 mln złotych na wprowadzenie programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów z działalności rolniczej”. Niestety jest to program pilotażowy i dotyczy jedynie 7 gmin z powiatu ostrowskiego i ostrołęckiego w woj. mazowieckim. Dopiero po 2021 roku program być może obejmie cały kraj. 

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie: Komisja Europejska zapowiada wyższe zaliczki

Komisja Europejska widząc coraz większe problemy z suszą w rolnictwie chce złagodzić negatywne skutki tego zjawiska na kondycję gospodarstw rolnych. Z tego powodu KE chce, aby rolnicy mogli otrzymywać wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich.

czytaj więcej

Dopłaty do wapnowania – gdzie złożyć wniosek i jak go wypełnić?

Nawet 300 zł do tony czystego składnika wynosi dopłata do wapnowania gleb dla gospodarstw rolnych. Nic dziwnego, że rolnicy są bardzo zainteresowani tą formą dotacji. Jednak zanim gospodarstwo dostanie pieniądze na wapnowanie, musi wypełnić wniosek. Jak go wypełnić poprawnie i jakie jeszcze warunki należy spełnić, aby dostać dotację? 

czytaj więcej

Czy rolnik odbierający paliwo musi rejestrować się na Platformie PUESC?

Pisaliśmy już o tym w artykule poświęconym zwrotowi akcyzy na paliwo rolnicze, ale wokół tematu narosło wiele półprawd i niedomówień, a dodatkowo niektórzy hurtownicy paliw mogą dodatkowo "namieszać w głowach" zdezorientowanym rolnikom...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)