Czego rolnicy oczekują od nowego ministra rolnictwa? SONDA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czego rolnicy oczekują od nowego ministra rolnictwa? SONDA

29.10.2021autor: Kamila Szałaj

Od kilku dni mamy nowego ministra rolnictwa. Zapytaliśmy więc rolników, co o nim sądzą i czego od niego oczekują. Zobacz, co nam powiedzieli.

Przed nowym ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem wyzwań jest bez liku. Drogie nawozy i paliwo, zbyt niskie ceny skupu, szalejący ASF czy nadmierny import to tylko część problemów, z którymi będzie musiał się pilnie zmierzyć. Rolnicy oczekują od niego natychmiastowych działań, bo wielu z nich stoi na granicy bankructwa. Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że statystyczny rolnik jest zadłużony na kwotę blisko 68,5 tys. zł! 

Zapytaliśmy więc rolników sprzedających na Rynku Hurtowym w Broniszach, czego oczekują od nowego ministra. Co nam powiedzieli? Przede wszystkim mają nadzieję, że ta zmiana będzie rzeczywiście na lepsze. Po ostatnim, bardzo trudnym roku  oczekują, że rząd wreszcie na poważnie zajmie się rozwiązywaniem problemów polskiej wsi. 

r e k l a m a

"Minister powinien natychmiast ustalić ceny minimalne"

- Bardzo słabo oceniam politykę rolną, którą rząd prowadzi w naszym kraju. Sadownikami nikt się nie interesuje! Sadownik musi sam dbać o siebie. Jest i producentem, i handlarzem. Grupy producenckie skupują od nas jabłka w cenie niemal przemysłu. Dlatego minister powinien natychmiast ustalić ceny minimalne, może to zablokuje wyzysk rolników. Ale pewnie tego nie zrobi, bo od kilku lat rząd nie robi nic dla wsi - mówił nam sadownik spod Grójca. 

"Puda to był szkodnik"

Kolejny rozmówca zaznaczył, że nie zna Kowalczyka, więc nie ma jeszcze wyrobionej opinii o nim. Ale także w jego ocenie pilną kwestią do załatwienia jest konieczność wprowadzenia cen minimalnych na warzywa i owoce. 

- To jest najważniejsza sprawa! Powinno być to zrobione na wzór innych krajów UE. Trzeba też wprowadzić skup interwencyjny jabłek - powiedział sadownik spod Iłowa. Jego zdaniem poprzednik Kowalczyka, czyli Grzegorz Puda w najmniejszym stopniu nie przyczynił się do tego, by rolnikom żyło się lepiej. - To był szkodnik - dodał kolejny rozmówca w naszej sondzie.

Z kolei według producenta dyni z okolic Sochaczewa najlepszym ministrem rolnictwa był do tej pory Jan Krzysztof Ardanowski. Rolnik wskazywał też na konieczność utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego.

Co jeszcze rolnicy mówią o nowym ministrze i jego poprzednikach? Tego dowiesz się z filmu!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komentarz ironiczny: Stop rolniczej pazerności!

Rolnicy zarabiają krocie na wysokich cenach zbóż. Jedynie producenci trzody, którzy dostają 3 zł/kg żywca i sadownicy sprzedający jabłka po 50 groszy są porządni i nie żerują na społeczeństwie. To oczywiście ironia i śmiech przez łzy.

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2021: tysiące rolników czeka jeszcze na wypłatę zaliczek

Ponad 130 tysięcy rolników jeszcze nie dostało zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Kiedy otrzymają przelew z ARiMR?

czytaj więcej

Milion rolników dostało zaliczki dopłat bezpośrednich. Kiedy ARiMR wypłaci resztę?

ARiMR informuje, że ponad milion rolników dostało już zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Około 300 tys. gospodarzy jeszcze czeka na przelew. Kiedy otrzymają pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)