Co zmieni się w szacowaniu szkód wyrządzonych przez zwierzęta pod ochroną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co zmieni się w szacowaniu szkód wyrządzonych przez zwierzęta pod ochroną?

06.07.2021autor: wk

Już wkrótce mają zmienić się zasady zgłaszania i szacowania strat w uprawach wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry. Co się zmieni?

Resort środowiska skierował do konsultacji społecznych rozporządzenie dotyczące szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową, w tym przez przez wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry.
Jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nowe prawo ma ułatwić rolnikom uzyskanie odszkodowania za szkody w uprawach czy w gospodarstwie wyrządzone przez dziką zwierzynę.

r e k l a m a

Oględziny strat jedynie w obecności poszkodowanego rolnika

Zaproponowane przez ministerstwo zmiany zakładają, że oględziny szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę będą mogły być prowadzone jedynie w obecności poszkodowanego lub jego pełnomocnika, choć dotychczas ich obecność nie była obowiązkowa.
Rząd tę zmianę tłumaczy chęcią wprowadzenia procedur, które ograniczą żliwość zebrania niepełnego materiału dowodowego, co w późniejszym etapie przekładało się na podważanie podważeniem wyników szacowania na drodze cywilnoprawnej.

Termin oględzin szkód będzie można ustalić z rolnikiem przez telefon

Co istotne, aby przyspieszyć całą procedurę i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, teraz z poszkodowanym rolnikiem będzie można umówić się na oględziny telefonicznie. Takie uzgodnienie można dokonać z zachowaniem co najmniej dwóch dni przerwy między rozmową telefoniczną a samymi oględzinami.

Do tej pory przepisy określały, że termin oględzin szkody należy ustalić z poszkodowanym a następnie poinformować go na piśmie o planowanym terminie nie później niż na 2 dni przed dniem oględzin. Powodowało to to brak elastyczności w planowaniu wyjazdów terenowych, gdyż w praktyce wiąże się z koniecznością wysłania zawiadomienia na ok. 3 tygodnie przed wyznaczonym terminem.

Kto uzyska odszkodowanie za szkody wyrządzone na dzierżawionych gruntach?

W projekcie rozporządzenia resort środowiska wprowadza zmianę, które mają zmniejszyć ilość sporów między faktycznym użytkownikiem gruntów, a ich właścicielem w sytuacji, gdy szkoda została wyrządzona na dzierżawionych gruntach. Rząd chce wprowadzić wymóg uzyskania od użytkownika ziemi zgody od właściciela grunty na pobranie odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę pod ochroną.

Decyzja o braku odszkodowania jeszcze przed oględzinami

Resort środowiska zaproponował jeszcze jedną zmianę, która jest ukłonem w stronę osób rozpatrujących wnioski rolników o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną. Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie możliwości odmowy wypłaty odszkodowania już na etapie rozpatrywania wniosku, a przed dokonaniem oględzin. Urzędnicy w uzasadnieniu projektu podkreślają, że zdarzają się sytuacje, że już na podstawie złożonego wniosku można uznać, że odszkodowania nie powinno być wypłacone.
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, chociaż wiadomo, że wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, to odpowiedni organ jest zobowiązany do dokonania oględzin, a to pochłania czas urzędników, który mógłby zająć się obsługą innego zgłoszenia. 

Oprac. wk

Zdjęcie: archiwum TPR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy przysługuje odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

W ubiegłym roku poniosłem straty spowodowane przez bobry. Nie byłem świadomy, że takie szkody można zgłaszać. Z tego, co obserwuję, to bobry się nie wyniosły. Jak wygląda procedura odszkodowawcza w przypadku takich szkód?

czytaj więcej

W jaki sposób powstrzymać szkody chwościka w burakach?

Ubiegły sezon dla wielu plantatorów buraka cukrowego z Lubelszczyzny okazał się najgorszy od lat. Przyczyn było wiele, wśród nich chwościk buraka. – Tego patogena da się utrzymać w ryzach, nawet przy silnej presji, choć wymaga to przeprowadzenia większej liczby zabiegów oraz zastosowania środków grzybobójczych z wyższej półki – mówi Grzegorz Laskowski, plantator, a także prezes Lubelsko-Zamojskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)