Co ma zrobić rolnik, jeśli nie może wywiązać się umowy kontraktacji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co ma zrobić rolnik, jeśli nie może wywiązać się umowy kontraktacji?

06.11.2020autor: Michał Czubak

W związku z ulewnym deszczem i z tym, że część mojego pola jest na gruntach blisko rzeki, uzyskałem niskie plony kukurydzy. Nie dostarczyłem więc całej ilości ziarna wynikającej z umowy kontraktacji. Czy z tego tytułu mogą być nałożone na mnie jakieś sankcje?

Z artykułu dowiesz się

  • co grozi za niedotrzymanie umowy kontraktacji?
  • czy sprawa może trafić do sądu?
  • jak naliczana jest wysokość kary?

Co grozi za niedotrzymanie umowy kontraktacji?

Według art. 622 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji, obowiązany jest on tylko do zwrotu pobranych zaliczek i kredytów bankowych.

Paragraf 2 wskazuje, że w umowie strony mogą zastrzec warunki zwrotu zaliczek i kredytu korzystniejsze dla producenta. Sąd Okręgowy w Gdańsku w wyroku z 7 lipca 2010 r. (sygn. akt: III Ca 352/10) uznał, że zgodnie z art. 622 k.c., do okoliczności, o których mowa w cytowanym przepisie, należy zaliczyć klęskę nadmiernych opadów.

r e k l a m a

Czy sprawa może trafić do sądu?

Sprawa rozpatrywana przez sąd dotyczyła opadów, które wystąpiły na polach powoda w lipcu 2007 r. Sąd zaznaczył, że opady te miały wpływ na wysokość plonów – co wynikało z niekwestionowanej przez strony opinii biegłego – i w sposób oczywisty nie można żadnej ze stron obarczać odpowiedzialnością za ich wystąpienie.

Dodatkowo sąd podkreślił, że powód uczynił przy tym zadość obowiązkowi poinformowania o niemożliwości świadczenia (wynikającemu z art. 623 k.c.), pomimo że umowa nie nakładała na niego obowiązku zgłoszenia niemożności dostarczenia przedmiotu kontraktacji. Z kolei Sąd Najwyższy w wyroku z 8 kwietnia 2003 r. (sygn. akt: IV CKN 18/01) orzekł, że art. 622 k.c. odnosi się do rozkładu ryzyka produkcyjnego w umowie kontraktacji i nie reguluje skutków częściowej niemożności świadczenia.

Sąd podkreślił, że przepis nie ma zastosowania do tej części niedostarczonego przedmiotu kontraktacji, której „niedostarczenie nie było wynikiem zjawisk naturalnych, w tym klęski żywiołowej”. Sąd zaznaczył także, że zastrzeżona przez strony kara umowna powinna być zapłacona w przypadku niedostarczenia przez producenta zakontraktowanej ilości towaru z przyczyn innych niż klęska żywiołowa.

Jak naliczana jest wysokość kary?

Natomiast wysokość kary powinna być wyliczana od ilości towaru niedostarczonego z takich właśnie przyczyn. Reasumując, należy stwierdzić, że w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej tylko na części uprawy albo uzyskania mniejszej ilości pożytków z uwagi na okoliczności, na które nie miał Pan wpływu, nie powinien Pan odpowiadać za niedostarczenie produktów rolnych z tej części uprawy. Jednocześnie nie zwalnia to Pana z obowiązku spełnienia pozostałej, możliwej do zrealizowania części świadczenia.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koniec z refundacją składek za niepełnosprawnych

Ze względu na to, iż na początku sierpnia Polska wykorzystała 100% krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do końca roku nie będzie refundował składek.

czytaj więcej

Hodowla kontraktowa tuczu to także forma patriotyzmu gospodarczego

Gospodarstwa rodzinne, nawet te ze stuletnią tradycją, w obecnych czasach muszą się rozwijać i zwiększać skalę produkcji. Na własną rękę często okazuje się to niemożliwe lub zbyt ryzykowne, więc rolnicy decydują się na pewniejszy tucz nakładczy. Oficjalne otwarcie nowoczesnej tuczarni w ramach programu Gobarto 500 odbyło się 24 września w Lubocześnicy. Budynek ma zapewnić efektywny tucz zgodny z wszelkimi normami przez wiele kolejnych lat.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)