Chińska tragedia z ASF jest Europie na rękę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chińska tragedia z ASF jest Europie na rękę

19.09.2019autor:

Gdzie jeden traci, tam inny zyskuje... Jak przez pryzmat tej odwiecznej prawdy aktualną sytuację na światowym rynku wieprzowiny postrzegają redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"?

ASF pożarł kolejny kraj – Filipiny. „Nie ciesz się dziadku z czyjegoś wypadku”, ale Europa zyska nowy rynek, dużo mniejszy niż chiński, ale jednak, zwłaszcza że 2/3 tamtejszych świń pochodzi z małych gospodarstw, najbardziej narażonych na ASF. 

r e k l a m a

Żeby ludzie nie wyszli na ulice

W Chinach sytuacja stała się na tyle trudna, że w jednej z prowincji (tej, w której leży Hongkong, centrum przemysłowe Shenzen i miasto Kanton, łącznie ponad 100 mln ludzi) władze rzuciły na rynek wieprzowinę z rezerw państwowych, aby uspokoić sytuację i zatrzymać wzrost cen.  

Wojna, w której ofiarami są rolnicy

Chińska tragedia z wieprzowiną jest Europie na rękę. Widać to po cenach skupu świń, także w Polsce. Zwłaszcza że Amerykanie, a konkretnie prezydent Donald Trump, postanowił wypowiedzieć Chinom wojnę (na szczęście handlową), której skutkiem są wysokie cła na amerykańską wieprzowinę.

Na wojnie zazwyczaj giną „ci co żywią i bronią”, a więc rolnicy. I ich także prezydent Trump złożył w ofierze. Piszemy także, bo skąd my to znamy? Ano z własnego podwórka. Czy to nie producenci żywności zapłacili najwyższą cenę za sankcje przeciw Rosji, która robi kokosowe interesy rzucając na nasz rynek miliony ton węgla?

Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. Pixabay)

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy razem z paszą ASF przedostanie się do USA?

W ciągu ostatniego roku wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się na nowych kontynentach i rozprzestrzenił na wiele krajów. Jeśli ASF jest w stanie przetrwać dalekie transporty importowanych surowców i pasz, stwarza to niebezpieczeństwo zarażenia świń w odległych krajach przez te komponenty. Stany Zjednoczone obawiają się, że wirus ASF przeniesie się do ich kraju wraz z importowanymi, głównie z Chin, surowcami paszowymi, co byłoby niszczycielskie dla amerykańskiej produkcji świń, ponieważ jest to choroba ograniczająca handel.

czytaj więcej

Czy świnie z czerwonej strefy ASF będą ubijane w Wielkopolsce?

Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje na temat dużego ryzyka, że świnie z czerwonej strefy ASF miałyby trafiać do zakładów mięsnych w Wielkopolsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu dostał do zaopiniowania procedurę przewozu świn ze strefu ASF. 

czytaj więcej

Rolnicy spod Tomaszowa zainwestowali w chlewnię. Ale czy ASF jej nie zagrozi?

Marta i Tomasz Stępniakowie ze Stanisławowa Lipskiego zastosowali w nowej chlewni zamiast powszechnie wykorzystywanych klap wlotu powietrza system wentylacji grawitacyjnej kurtynowej. W budynku zamontowano kilka czujników ciepła, a komputer opuszcza lub podnosi ruchome kurtyny. Latem mogą być one otwierane w całości, co pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Teraz rolnikom spędza sen z powiek zbliżający się wirus afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)