Bratnia (niechciana) pomoc w promowaniu polskiej żywności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bratnia (niechciana) pomoc w promowaniu polskiej żywności

17.07.2019autor:

Filipińskie władze 1 lipca wstrzymały import wieprzowiny z Niemiec. Uzasadniają to znalezieniem w partii niemieckiej wieprzowiny 250 kg mięsa z Polski, a przecież w Polsce pojawiają się ogniska ASF.   

Módlmy się, żeby ASF nigdy nie dotarł do Francji i Niemiec, bo polscy rolnicy na tym bardzo ucierpią

Incydent dotyczył tylko jednej firmy – Pro Food GmbH oraz niewielkiej ilości mięsa. Dziękujemy niemieckiej firmie za „promowanie” naszej wieprzowiny na rynkach Dalekiego Wschodu. Kiedyś, w czasach słusznie minionego ustroju, nazywała się to bratnia (niechciana) pomoc. 

Przykład ten pokazuje także, jak w tamtym regionie świata reagują na ASF i czego możemy się spodziewać, jeśli choroba trafi do Niemiec.

r e k l a m a

Rolnicy płacą za globalne przepychanki handlowe

Są już pierwsze echa porozumienia Unii z krajami Mercosur. Słychać je z Nowej Zelandii, istotnego gracza na rynku mleka i wołowiny. Tamtejsze władze stwierdziły, że teraz Bruksela już się nie wykręci od porozumienia z nimi, bo skoro zawarła pakt z Ameryką Południową to tym bardziej musi dogadać się z Nową Zelandią. Czyżby Komisja Europejska podpisując to porozumienie otworzyła puszkę Pandory? Czy teraz nie ustawią się w kolejce do europejskiego rynku kolejne kraje i organizacje? Nowozelandczycy określają UE jako najlepiej płacący rynek wołowiny na świecie. Mamy wrażenie, że tak jest nie tylko z wołowiną, ale i całą żywnością.

Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Destabilizację rynku mleka pogłębiają działania sieci handlowych

Odpowiednio wysokie i stabilne ceny skupu mleka są dla rolników o wiele lepsze niż huśtawka cenową od bardzo wysokich do dramatycznie niskich cen. Niestety, obecnie rynek mleczarski jest bardzo rozchwiany. Na co wpływ mają w dużym stopniu sieci handlowe.

czytaj więcej

Które sektory rolnictwa stracą przez umowę UE–Mercosur?

Unia Europejska zawarła porozumienie w sprawie umowy handlowej z Mercosurem, czyli Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Jest to największa umowa handlowa UE. Z Brukseli płyną komunikaty, iż umowa przyniesie oszczędności ponad 4 mld euro z tytułu zniesienia ceł. Czy w tym rachunku zostali uwzględnieni rolnicy? 

czytaj więcej

ASF na Dalekim Wschodzie groźny dla globalnego rolnictwa

ASF to problem nie tylko Polski, Belgii czy Rosji – o której wspominaliśmy ostatnio. Przypomnijmy, iż tylko w ubiegłym roku Rosjanie zlikwidowali z powodu ASF ponad 250 tys. świń. Tymczasem, jak donoszą w swoim ostatnim felietonie redaktorzy naczelni „Tygodnika Poradnika Rolniczego”…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)