Bambo – wyjątkowy prosiaczek z woj. warmińsko-mazurskiego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bambo – wyjątkowy prosiaczek z woj. warmińsko-mazurskiego

18.01.2021autor: Paweł Mikos

W gospodarstwie Krystiana Reich pod Nowym Miastem Lubawskim urodził się „Bambo“. I chociaż chowem świń w tym gospodarstwie rolnicy zajmują się od ponad 100 lat, to pierwszy raz w życiu pojawił się prosiak z czarnym umaszczeniem.

Pierwszy czarny prosiaczek od ponad 100 lat istnienia gospodarstwa

W piątek 8 stycznia 2021 rok w gospodarstwie w miejscowości Wonna urodził się wyjątkowy prosiaczek. Wyróżniał się w porównaniu do pozostałych 14 prosiaków z miotu – miał wyższą masę urodzeniową od pozostałych o 0,5 kg oraz jego umaszczenie jest w całości czarne!

Rodzina prowadzi gospodarstwo od 1920 roku i obecnie w prace są zaangażowanie już trzecie (Jan i Janina Reich) i czwarte pokolenie (Krystian Reich i jego partnerka Anna). Od samego początku były tu chowane świnie. Jednak czarny prosiaczek to dla rolników perełka.

– Bambo powstał z połączenia lochy DanBred i knura Pic 410 (nasienie sztuczne). Jest to przypadek naprawdę unikatowy, ponieważ w gospodarstwie nikt takiej barwy u świń nigdy nie pamięta, a hodowano u nas od PBZ i WBP po mieszańcowe – podaje rolnik.

Dodaje także za zarówno locha, jak i knur to także rasy białe świń. 

 Na zdjęciu Bambo jest trzymany przez Liliankę ponad 2-letnią córeczkę gospodarzy, która bardzo uwielbia zwierzęta i jest oczkiem w głowie rodziców.

  • Na zdjęciu Bambo jest trzymany przez Liliankę ponad 2-letnią córeczkę gospodarzy, która bardzo uwielbia zwierzęta i jest oczkiem w głowie rodziców.

 

r e k l a m a

Masz ciekawe zdjęcie z gospodarstwa rolnego? Prześlij je przez aplikację TPR News

Jeśli Państwo macie także ciekawe zdjęcie ze swojego gospodarstwa, można je wysłać do naszej redakcji przez aplikację TPR News, którą można pobrać na stronie www.tygodnik-rolniczy.pl/TPRNews za darmo.

 

Paweł Mikos
Fot. Krystian Reich.

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak chronić stado świń przed PRRS?

Skuteczna kontrola zespołu rozrodczo-oddechowego świń to znacznie więcej niż tylko szczepienia, a zasadniczym jej celem powinno być zapobieganie zakażeniu poprzez właściwą bioasekurację oraz dobre zarządzanie przemieszczaniem świń w gospodarstwie.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)