Ardanowski: niech KGS przestanie zajmować się sobą i zacznie pomagać rolnikom
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ardanowski: niech KGS przestanie zajmować się sobą i zacznie pomagać rolnikom

16.03.2023autor: Kamila Szałaj

Szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ocenia, że rolnicy są rozczarowani działalnością Krajowej Grupy Spożywczej. Spółka miała stabilizować ceny skupu, tymczasem rynek zbóż jest całkowicie rozregulowany. - Niech KGS przestanie zajmować się sobą i zacznie pomagać rolnikom - mówi Ardanowski. 

Podczas środowego posiedzenia prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dyskutowała o funkcjonowaniu powołanej rok temu Krajowej Grupy Spożywczej.

r e k l a m a

Rolnicy są rozczarowani Krajową Grupą Spożywczą

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP zwrócił uwagę, że rolnicy są rozczarowani działalnością KGS. Mieli nadzieję, że będzie stabilizowała ceny skupu, tymczasem rynek zbóż jest rozregulowany i za chwilę podobna sytuacja może się wydarzyć w drobiarstwie. 

- Przedstawiciele związków rolniczych krytycznie wypowiadali się o funkcjonowaniu Grupy, bo mieli nadzieję na stabilizację rynków w tych obszarach, które spółka wyznaczyła sobie do swojej aktywności. Poza tym oczekiwali rozszerzenia jej działalności. Tymczasem te nadzieje w niewielkim stopniu się realizują – zaznaczył Ardanowski.

Dodał, że przedstawiciele spółki usprawiedliwiali brak stabilizacji rynku m.in. spadkami cen zbóż na światowych rynkach.

- My oczekujemy jednak, żeby spółka przestała zajmować się tylko sobą i tłumaczyć, że nie jest w stanie spełnić naszych nadziei. Chcemy, żeby rzeczywiście poprzez odpowiednie zarządzanie i inwestowanie w kolejne obszary stała się przydatna dla polskich rolników, a pośrednio również dla polskich konsumentów – wyjaśnił polityk.

Ardanowski: prezes KGS nie udźwignął odpowiedzialności

Ardanowski odniósł się także do zmian w zarządzie w KGS, czyli odwołania prezesa Grupy i dwóch jego zastępców. 

- Odczytuję to jako wotum nieufności wobec prezesa, który nie udźwignął odpowiedzialności za KGS – zaznaczył szef prezydenckiej Rady. 

Poinformował, że za kilkanaście dni zostanie wyłoniony nowy prezes i „może dopiero wtedy należałoby przeprowadzić analizę planów KGS”. 

- Mamy nadzieję, że konkurs na wyłonienie tych najważniejszych osób w spółce będzie oparty o kryteria fachowości i kompetencji – powiedział Ardanowski. Dodał, że za 2-3 miesiące odbędzie się kolejne spotkanie z KGS, by zapoznać się z działaniami, które spółka podejmie w 2023 roku i przedstawić oczekiwania rolników.


Ardanowski: oczekujemy od KGS zapobiegania panice na rynku

Ardanowski wskazał też, że oczekuje od KGS zapobiegania panice na rynku żywnościowym, jaką niedawno obserwowaliśmy w przypadku cukru, octu, masła czy paliwa. 

– Sądzimy, że KGS wymaga wsparcia, ale nawet w obecnym stanie może takim zjawiskom przeciwdziałać. Jeżeli zajmuje się zbożem, to może przecież przeciwdziałać panice związanej z mąką, z płatkami owsianymi czy z kaszą. Może też uspokajać sytuację w zakresie produkcji pieczywa czy produktów owocowo-warzywnych – powiedział.  

KGS powinna uruchomić własne nabrzeże portowe. „Teraz jest patologia”

Ardanowski zaznaczył też, że KGS powinna uruchomić własne nabrzeże portowe do przeładunku zboża i nasion. 

– Eksport zbóż z Polski dotyczy ziarna, które w nadmiernej ilości trafiło z Ukrainy, ale i zboża wyprodukowanego w Polsce. I handel ten odbywa się za pośrednictwem firm zagranicznych, które dzierżawią nabrzeża portowe. To jest sytuacja niezrozumiała, a wręcz patologiczna, bo te firmy mają własne plany eksportowe i własną logistykę ładowania zboża na statki, więc nie są w stanie udostępnić swoich nabrzeży wtedy, kiedy taką potrzebę zgłasza minister rolnictwa czy też prezydent Polski – wyjaśnił Ardanowski.  

Przypomniał, że były już plany dotyczące jednego z nabrzeży w porcie w Gdyni, ale „z jakiś powodów nie zostało to zrealizowane”. W ocenie szefa prezydenckiej rady należy przyspieszyć uruchomienie portu zbożowego w Gdańsku.

- Chodzi o to, żeby szybko podejmować działania, które pomogą polskiemu rolnictwu w najbliższych latach. KGS powinna się wykazać aktywnością w tym obszarze – zaznaczył. 

Kamila Szałaj, fot. Kancelaria Prezydenta RP

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ardanowski ma pomysł na kryzys na rynku zbóż. Chce wykorzystać gorzelnie

Polscy rolnicy mierzą się ze skutkami napływu zboża z Ukrainy do Polski. Pomysł na zagospodarowanie nadwyżek ziarna na rynku ma Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa. – Trzeba, jak najwięcej zboża zdjąć z rynku. Po pierwsze, wszystkie gorzelnie w Polsce powinny pełną parą pracować, a spirytus powinien być dolewany do paliwa – mówi w wywiadzie dla Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Czy Ardanowski zastąpi Kowalczyka na stanowisku ministra rolnictwa?

Po tym, jak rolnicy obrzucili jajkami i wygwizdali ministra rolnictwa, sposobem dla PiS na odzyskanie zaufania na wsi może być dymisja Kowalczyka. Kto go zastąpi na tym stanowisku? Czy będzie to Jan Krzysztof Ardanowski?

czytaj więcej

Dom polityka PiS zasypany plewami. „Ugotowali rolników. Cena pszenicy spadła do 800 zł”

Rolnicy z AGROunii wysypali plewy kukurydzy pod domem Marka Kuchcińskiego, szefa kancelarii premiera. Chcą w ten sposób zmusić polityków PiS do ograniczenia importu zbóż z Ukrainy. - Minister Kowalczyk ugotował polskich rolników. Kazał trzymać zboże i kupować nawozy. A dziś cena pszenicy to 800 zł – mówi nam Błażej Bieniasz, koordynator AGROunii na Podkarpaciu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)