ALERT: RCB ostrzega przed burzami i trąbami powietrznymi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ALERT: RCB ostrzega przed burzami i trąbami powietrznymi

29.06.2020autor: Paweł Mikos

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i IMGW ostrzegają przed burzami z gradem i silnymi opadami deszczu. Niebezpieczny może być także wiatr w porywach do 120 km/h.  RCB podkreśla, że istnienie ryzyko tworzenia się trąb powietrznych. Jakie regiony są zagrożone?

Ostrzeżenia 3 stopnia przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne 3 stopnia (najwyższego) na burze z gradem dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i południowej części mazowieckiego. Mogą wystąpić silne burze z opadami deszczu do 60 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. – informuje Grzegorz Świszcz, zastępca direktora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.  

RCB dodaje, że w Małopolsce, na Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej istnienie ryzyko tworzenia się trąb powietrznych.
Centrum przestrzega także, że istnieje ryzyko gwałtownego wezbrania rzek i podtopienia. Podczas burzy możliwe są opady gradu o wielkości nawet do 3 cm.

Alerty RCB zostały rozesłane do mieszkańców województw:

  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego,
  • świętokrzyskiego,
  • dolnośląskiego – powiaty: kłodzki, ząbkowicki, wałbrzyski,
  • opolskiego – powiaty prudnicki i nyski.

Burze mają ustąpić w nocy z poniedziałku na wtorek. Jedynie dla Suwalszczyzny i części Mazur IMGW przewiduje, że burze mogą tu występować również we wtorek nad ranem.

Ostrzeżenia 3 stopnia przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami 

r e k l a m a

Jak zachować się podczas burzy?

W związku z dużym ryzykiem wystąpienia burz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o kilku podstawowych zasadach zachowania się w czasie burz.

RCB zaleca aby, podczas burzy:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

 

Co zrobić w sytuacji ryzyka podtopienia?

RCN zaleca, aby w przypadku zagrożenia podtopieniami przede wszystkim na bieżąco śledzić komunikaty o zagrożeniu i postępowaniu w lokalnym radiu czy telewizji oraz słuchać poleceń odpowiednich służb. Należy także zadbać o odpowiednią komunikację i mieć do dyspozycji naładowany telefon komórkowy.

Warto także przenieść wartościowe rzeczy na wyższe kondygnacje domu, a pojazdy przestawić na teren, który nie jest zagrożony zalaniem. Należy także zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.

O wszelkich sytuacjach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy jak najszybciej poinformować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trąba powietrzna nad Warmią i Mazurami zniszczyła gospodarstwa [ZDJĘCIA]

Trąba powietrzna na Warmii i Mazurach. Żywioł zerwał dachy i powalał drzewa. Silny i porywisty wiatr zabrał ze sobą dachy budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Część gospodarstw pozostaje bez prądu.

czytaj więcej

Prognoza pogody dla rolników od 1 do 7 lipca 2020

Wraz z początkiem miesiąca Polska będzie pod wpływ niżu znad Skandynawii w wilgotnym powietrzu napływającym znad Atlantyku. W całym kraju spodziewane są opady deszczu, okresami burze.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)