10 mld złotych zaliczek dopłat bezpośrednich. Ilu rolników dostało pieniądze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

10 mld złotych zaliczek dopłat bezpośrednich. Ilu rolników dostało pieniądze?

20.11.2020autor: Paweł Mikos

ARiMR od ponad miesiąca wypłaca rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich i dotacji obszarowych z PROW. Ministerstwo rolnictwa podaje, że w ciągu miesiąca rolnicy otrzymali ok. 10 mld złotych. Ilu rolników już dostało zaliczki dopłat bezpośrednich?

Niemal 10 mld złotych dopłat bezpośrednich i dotacji obszarowych PROW

Od 16 października 2020 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich oraz dotacje obszarowe z PROW. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że do 16 listopada ARiMR wypłaciła ok. 10 mld złotych, w tym ok. 9,2 mld złotych w ramach dopłat bezpośrednich.

Z kolei ARiMR podała, że do 12 listopada dopłaty trafiły do 1,11 mln gospodarstw rolnych.

 

r e k l a m a

Jaki procent zaliczek dopłat bezpośrednich wypłaca ARiMR?

W tym roku Agencja wypłaca do 70% w przypadku dopłat bezpośrednich oraz do 85% w przypadku dopłat obszarowych PROW takich jak:

  • płatności ONW,
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne,
  • płatność ekologiczna,
  • inwestycje w rozwój obszarów leśnych,
  • poprawę żywotności lasów.

Ministerstwo rolnictwa dodaje, że zaliczki wypłacane są przez ARiMR na podstawie obszaru gruntów rolnych oraz liczby zwierząt stwierdzonych w ramach kontroli administracyjnej. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną wypłata zaliczek dopłat  bezpośrednich możliwa jest również w sytuacji, gdy nie są zakończone kontrole na miejscu.

 

1,3 mln rolników wnioskowało o dopłaty bezpośredni

Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2020 roku złożyło 1,3 mln rolników.

Łącznie do polskich gospodarstw rolnych z tytułu płatności bezpośrednich ma trafić 15,5 mld złotych. 

Przekazywanie zaliczek dopłat bezpośrednich zakończy się 30 listopada 2020 r., a od 1 grudnia Agencja rozpocznie realizację płatności końcowych. Zakończenie wypłat dopłat bezpośrednich za rok 2020 powinno nastąpić do 30 czerwca 2021 roku.

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Minister rolnictwa: więcej dotacji ma trafiać do małych gospodarstw

Polska w nowej Wspólnej Polityce Rolnej ma stawiać m.in. na wzmocnienie małych i średnich gospodarstw, rolnictwo ekologiczne oraz dobrostan zwierząt. Takie są rekomendacje Komisji Europejskiej.

czytaj więcej

PÓŁ MILIONA złotych dotacj na usługi rolnicze. Kto może dostać?

Przyjęte pod koniec lata br. zmiany warunków dostępu do dofinansowania na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” wpłynęły na wzrost zainteresowania tym wsparciem. Nabór wniosków kilka razy już przesuwano, ma on jednak ruszyć jeszcze w tym roku.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)