Pracownicy z Ukrainy nie chcą opuszczać Polski z powodu kwarantanny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pracownicy z Ukrainy nie chcą opuszczać Polski z powodu kwarantanny

19.03.2020

Tylko około 4 proc. Ukraińców pracujących w Polsce opuściło kraj od czasu ogłoszenia zamknięcia granicy polsko-ukraińskiej, stan na dzień 18 marca podał dział analityczny międzynarodowej agencji zatrudnienia „Gremi Personal”. Zasadniczo postanowili opuścić kraj pracownicy, których wiza pracownicza straciła ważność lub ci, którzy mieli pozwolenia na pracę w ramach ruchu bezwizowego.

- Mamy jasne dane dotyczące naszych pracowników, które wskazują, że nie więcej niż 3-4 proc. Ukraińców wróciło na Ukrainę. Kwarantanna jest nieprzewidywalna, dlatego Ukraińcy szybko wracają do ojczyzny. Nie chcą pozostać w Polsce i po wygaśnięciu okresu ważności legalnego pobytu pracować nielegalnie, a w konsekwencji uzyskać nakaz deportacji- mówi Evgenij Kirichenko, właściciel Gremi Personal.

Według niego większość polskich przedsiębiorstw produkcyjnych działa normalnie. A wręcz przeciwnie, przedsiębiorstwa spożywcze, a także firmy zajmujące się logistyką łańcucha dostaw, zwiększają liczbę miejsc pracy. Te wakaty się również zajmowane przez Ukraińców, którzy zostali pozostawieni bez pracy po zamknięciu restauracji i kawiarni. Najbardziej dotknięci wprowadzeniem kwarantanny są ukraińscy pracownicy, którzy pracowali w branży restauracyjnej i hotelowej. Dlatego zaczęli szukać pracy w produkcji.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się każdego dnia. W tej chwili nie zwolniliśmy ani jednego pracownika. Staramy się szybko przenieść ich do innych przedsiębiorstw - mówi Evgenij Kirichenko.

Według oficjalnej informacji Ambasady Ukrainy w Polsce i w odpowiedzi na jej apel, polska Straż Graniczna nie będzie nakładać sankcji na obywateli Ukrainy, których legalny pobyt zakończył się 15 marca lub w kolejne dni po tej dacie, ale są oni zmuszeni pozostać w Polsce z powodu ograniczeń na granicy.

- Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie. Ale jeśli ostatni dzień legalnego pobytu przypada 15 marca lub w kolejnych dniach, polskie służby obiecały nie nakładać sankcji administracyjnych lub karnych na obywateli Ukrainy - informuje Ambasada Ukrainy w Polsce.

artykuł na stronie wiadomoscihandlowe.pl

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Problemy z pracownikami z Ukrainy w sadzie i ogrodzie

Właściciele sadów, szkółek, gospodarstw ogrodniczych są zaniepokojeni sytuacją na rynku pracowniczym wywołaną koronawirusem. Zamknięcie granic powoduje utrudnienia w przepływie pracowników z zagranicy, w tym z Ukrainy, a to oni stanowią podstawę siły roboczej w polskich gospodarstwach.

czytaj więcej

Rolnicy walczą o pozostawienie Ukraińców. Rząd pomoże?

Zamknięcie granic Polski dla obcokrajowców spowodowane epidemią koronawirusa przysporzy problemów polskim rolnikom i sadownikom. Scenariusz, że zabraknie rąk do pracy staje się coraz bardziej realny, bo przecież do tej pory do prac w gospodarstwach zatrudniali byli głównie Ukraińcy.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)