Problemy z pracownikami z Ukrainy w sadzie i ogrodzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Problemy z pracownikami z Ukrainy w sadzie i ogrodzie

24.03.2020

Właściciele sadów, szkółek, gospodarstw ogrodniczych są zaniepokojeni sytuacją na rynku pracowniczym wywołaną koronawirusem. Zamknięcie granic powoduje utrudnienia w przepływie pracowników z zagranicy, w tym z Ukrainy, a to oni stanowią podstawę siły roboczej w polskich gospodarstwach.

Wiosna to czas, kiedy producenci drzewek, krzewów i kwiatów mają najwięcej pracy. Szaleństwo sprzedaży w gospodarstwach ogrodniczych i szkółkarskich jeszcze się nie zaczęło. Tymczasem epidemia koronawirusa sprawia, że pozyskanie pracowników sezonowych, zwłaszcza z zagranicy, będzie w tym sezonie poważnym problemem.

Branże zdane na pracowników

Jak mówi Teodor Wojtasik – właściciel plantacji truskawek w Lędzinach, do pracy w jego gospodarstwie potrzebnych jest w sezonie co najmniej 25 osób.
 - W zasadzie 100% naszej obsady to są pracownicy z Ukrainy - przyznaje Wojtasik.
 
- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni jak sytuacja się rozwinie, bo bez tych osób to my niewiele zbierzemy. Jak nie zbierzemy owoców mogą być straty sięgające nawet setek tysięcy w skali naszego gospodarstwa - dodaje właściciel plantacji truskawek.
 
Według Piotra Konieczko ze szkółki drzew i krzewów w Gogolinie w branżach ogrodniczych siła robocza jest podstawą, a bardzo dużo pracowników pochodzi z Ukrainy. Porównując gospodarstwa ogrodnicze do firm z innych branży można stwierdzić, że produkcja roślin bez pracowników fizycznych jest niemożliwa. Uprawa jest ciągłym procesem, którego nie można przerwać, wstrzymać w razie potrzeby.
 
- Można nie rozpocząć jakiejś budowy, jakiejś inwestycji, ale jeśli ktoś ma sad, to ten sad musi w jakiś sposób pielęgnować, musi go odpowiednio traktować od samej wiosny i ktoś to musi zrobić, żeby ten efekt gospodarczy jesienią był właściwy - mówi Konieczko.

Problemy na rynku pracy działają w obie strony

Na rynku pracy można dostrzec jeszcze jeden istotny problem. Osoby, które w obecnym czasie przyjechały z zagranicy i szukają zatrudnienia mogą spotkać się z utrudnieniami.
 - z racji tego, że jest jakaś struktura wewnętrzna tych ludzi którzy są i nie dopuszczamy kogoś z zewnątrz to w takiej sytuacji musiałem odmówić pracy dla osoby obcej, bo nie wiemy czy jest zdrowa - komentuje Piotr Konieczko.
 
Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

ZOBACZ FILM!
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Apel Związku Sadowników RP o pomoc dla szpitali

W związku z rozwijającą się epidemią koronawirusa ZSRP wydał apel do sadowników o pomoc dla szpitali. Stwierdza w nim, że nadszedł czas by przestać skupiać się problemach dotykających branżę sadowniczą i zacząć pomagać innym.

czytaj więcej

Pracownicy z Ukrainy nie chcą opuszczać Polski z powodu kwarantanny

Tylko około 4 proc. Ukraińców pracujących w Polsce opuściło kraj od czasu ogłoszenia zamknięcia granicy polsko-ukraińskiej, stan na dzień 18 marca podał dział analityczny międzynarodowej agencji zatrudnienia „Gremi Personal”. Zasadniczo postanowili opuścić kraj pracownicy, których wiza pracownicza straciła ważność lub ci, którzy mieli pozwolenia na pracę w ramach ruchu bezwizowego.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)