KE chce znieść cła na towary z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE chce znieść cła na towary z Ukrainy

02.05.2022

28 kwietnia 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie na cały rok ceł na importowany ukraiński eksport trafiający na rynek Unii Europejskiej. Jest to krok ku łagodzeniu trudnej sytuacji producentów w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

Propozycja, będąca bezprecedensowym gestem poparcia dla kraju będącego w stanie wojny, oznaczałaby również zawieszenie na rok wszystkich unijnych środków antydumpingowych i ochronnych stosowanych wobec ukraińskiego eksportu stali.

Inicjatywa Komisji Europejskiej

– Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji poważnie wpływa na ukraińską gospodarkę. Rozmawiałam z prezydentem Zełeńskim na temat sposobów wspierania gospodarki, poza udzielaną przez nas pomocą finansową i dotacjami. Zgadzamy się, że szybkie i szerokie zawieszenia ceł importowych jest istotne dla pobudzenia gospodarki Ukrainy. Krok, który podejmujemy dzisiaj, jest odpowiedzią na to wezwanie. Znacznie ułatwi eksport ukraińskich towarów przemysłowych i rolnych do UE. W tych strasznych czasach nadal wspieramy Ukrainę – powiedziała Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zdaniem Komisji Europejskiej rosyjska agresja militarna nie tylko prowadzi do tragicznych ofiar śmiertelnych i masowych wysiedleń niewinnych cywilów na Ukrainie, ale ma także niszczący wpływ na gospodarkę Ukrainy i jej zdolność do handlu z resztą świata ze względu na poważny wpływ na jej możliwości produkcyjne i ważne szlaki eksportowe. W tym trudnym czasie UE chce zrobić jak najwięcej, aby pomóc Ukrainie utrzymać swoją pozycję handlową z resztą świata i dalej pogłębiać stosunki handlowe z UE.

– UE nigdy wcześniej nie wprowadziła takich środków liberalizacji handlu, które są bezprecedensowe w swojej skali: chcemy przyznać Ukrainie zerową taryfy celną, zerowy dostęp do kontyngentów na rynek UE. Od początku rosyjskiej agresji UE priorytetowo traktowała znaczenie utrzymania gospodarki Ukrainy – co jest kluczowe zarówno dla jej wygrania w tej wojnie, jak i powrotu na nogi po wojnie. Środki te bezpośrednio pomogą ukraińskim producentom i eksporterom. Wzbudzą zaufanie do ukraińskiej gospodarki i wyślą silny sygnał, że UE zrobi wszystko, aby pomóc Ukrainie w potrzebie – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

r e k l a m a

These measures will boost trade & keep its economy going. This is vital to win the war and recover post-war.

This shows 🇪🇺's unwavering commitment to helping 🇺🇦 in its hour of need.
👉 https://t.co/bStnWPnmoc pic.twitter.com/8yTqitp1ZZ

— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) April 27, 2022

Ułatwienia w transporcie towarów

UE podejmuje już również działania w terenie, aby ułatwić lądowy transport towarów, aby pomóc w wypuszczaniu ukraińskich produktów na świat. Na przykład KE rozpoczęła już liberalizację warunków dla ukraińskich kierowców ciężarówek przewożących towary między Ukrainą a UE, a także ułatwianie tranzytu i korzystanie z infrastruktury UE w celu kierowania ukraińskiego eksportu do krajów trzecich. Środki te dodadzą bardzo potrzebnej elastyczności i pewności ukraińskim producentom.

Jak wygląda wymiana handlowa z Ukrainą?

W 2021 r., dzięki planowi wdrożenia pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), dwustronna wymiana handlowa między UE a Ukrainą osiągnęła najwyższy poziom od wejścia w życie DCFTA. Było to ponad 52 mld euro, dwukrotnie więcej niż wcześniej wejścia w życie DCFTA w 2016 r.

Wniosek Komisji Europejskiej musi teraz zostać rozpatrzony i uzgodniony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

wk fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: Zbiory będą mniejsze o 30 proc. niż w 2021 roku. Co z eksportem?

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy prognozuje, że wskutek pełnoskalowego ataku Rosji obszary uprawne w kraju nad Dnieprem mogą zmniejszyć się o 30 proc. To z pewnością będzie miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe krajów, które importowały dotychczas produkty rolne z Ukrainy.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: Dostawy żywności w warunkach wojennych

Ministerstwo Polityki Rolnej wspólnie z Ministerstwem Polityki Społecznej Ukrainy opracowało plan zapewnienia żywności wszystkim potrzebującym w czasie wojny, a także opowiedziało o swoich działaniach, zapewniających nieprzerwane dostawy żywności do różnych regionów Ukrainy.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)