Ukraina: Dostawy żywności w warunkach wojennych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina: Dostawy żywności w warunkach wojennych

12.03.2022

Ministerstwo Polityki Rolnej wspólnie z Ministerstwem Polityki Społecznej Ukrainy opracowało plan zapewnienia żywności wszystkim potrzebującym w czasie wojny, a także opowiedziało o swoich działaniach, zapewniających nieprzerwane dostawy żywności do różnych regionów Ukrainy.

Zasób działających sklepów spożywczych

Wszystkie sieci handlowe pracują 24/7. Państwo gwarantuje pełną obsługę logistyczną dostaw towarów. Do tego ministerstwo opracowało internetową mapę sklepów spożywczych z aktualnymi danymi i rozkładem pracy.

"Od 1 marca 2022 roku na mapie wyświetlane są informacje o sklepach […]. Zasób online będzie na bieżąco aktualizowany i dodawane będą nowe sieci handlowe i sklepy indywidualne" – pisze Roman Leshchenko, minister polityki rolnej Ukrainy.

Portal ten zawiera takie podstawowe informacje dla użytkowników, jak:

  • Nazwa sklepu/sieci handlowej;
  • Godziny pracy sklepów w różnych miastach;
  • Adresy sklepów;
  • Stan pracy placówek.

Lista najważniejszych produktów importowanych została rozszerzona o niezbędną żywność. Oprócz tego rząd otworzył dostęp do towarów zagranicznych poprzez zwolnienie z cła. Także Ukraina wprowadziła regulację cen na towary ważne społecznie, aby zapobiec powstawaniu marż handlowych.

Zaangażowano wszystkie moce produkcyjne, ukraińskie przedsiębiorstwa rozpoczynają produkcję kluczowych towarów, między innymi zboża, mąki, chleba, jaj, masła, itd. Dla wszystkich grup towarów marża będzie minimalna .

Państwo wypłaca niezbędne zaliczki nie tylko przedsiębiorstwom państwowym, ale także indywidualnym, działającym na rzecz zaopatrzenia ludności w żywność.

r e k l a m a

Zestawy żywnościowe dla ludności

Na 3 marca utworzono ponad 1 milion zestawów żywnościowych, które trafiają do grup słabszych społecznie. Takie zestawy zawierają podstawowe, niezbędne towary w ilości ok. 10 kg. Przykładowa lista produktów: zboża, płatki wszelkiego rodzaju, gotowe płatki śniadaniowe, makaron, olej roślinny, cukier, mleko skondensowane, herbatniki, konserwy mięsne i rybne.

„Produkty otrzymają osoby niepełnosprawne, samotne osoby starsze, rodziny wielodzietne, inne osoby z mniej mobilnych kategorii oraz instytucje społeczne. Regionalne służby społeczne zapewnią gromadzenie i dostarczanie produktów do odbiorców” – pisze na swoim Facebooku minister polityki rolnej i żywnościowej.

W zachodnich regionach Ukrainy powstało 5 węzłów logistycznych dostaw żywności humanitarnej, które mają zabezpieczyć dostawy do miast, gdzie sklepy nie mogą pracować stabilnie przez działania wojenne.

W każdym regionie w ramach sieci handlowych będą dostarczane bloki humanitarnej żywności, dystrybuowanej przez administrację wojskową, wspólnoty terytorialnej i samorządy.

Jednocześnie rolnicy kontynuują prace terenowe, na koszt przedsiębiorstw mleczarskich wspierają swobodny transfer produktów mlecznych, wyrobów piekarniczych oraz organizacje domowych piekarni.

Ograniczenie eksportu żywności

Aby zapobiec kryzysowej sytuacji humanitarnej na Ukrainie, rząd wprowadził nowe zasady eksportu z kraju. Ma to ustabilizować rynek wewnętrzny i zaspokoić potrzeby ludności w zakresie najważniejszych produktów żywnościowych.

Tak więc rząd zakazał eksporty towarów, takich jak:

  • Owies;
  • Proso;
  • Gryka;
  • Cukier;
  • Sól;
  • Żyto;
  • Bydło i mięso.

W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość eksportu towarów takich jak:

  • Pszenica oraz pszenżyto;
  • Kukurydza;
  • Mięso drobiowe;
  • Jaja kurze;
  • Olej słonecznikowy.

Eksport tych towarów jest możliwy po udzieleniu przez rząd bezpłatnej licencji w ciągu jednego dnia.

Wszystkie pozostałe produkty, które nie były wymienione w tych dwóch kategoriach, mogą być swobodnie eksportowane zgodnie ze standardową procedurą.

fot. EnvatoElements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KE chce znieść cła na towary z Ukrainy

28 kwietnia 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie na cały rok ceł na importowany ukraiński eksport trafiający na rynek Unii Europejskiej. Jest to krok ku łagodzeniu trudnej sytuacji producentów w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

czytaj więcej

Jaką pomoc dostaną polscy i unijni rolnicy ze względu na wojnę w Ukrainie?

Tak jak zapowiadał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, Komisja Europejska przedstawiła 23 marca plan działań służących wsparciu unijnych rolników i konsumentów w obliczu rosnących kosztów produkcji i cen żywności oraz zwiększeniu światowego bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście konfliktu wojennego w Ukrainie. Co się w nim znalazło?

czytaj więcej

Na jaki okres można zawierać umowy o pomocy przy zbiorach? Zmiany!

Zawieranie umów o pomocy przy zbiorach z obywatelami Ukrainy, doczekało się zmian. Między innymi zostanie wydłużony czas trwania takiej umowy. Trzeba spełniać jednak warunki. Jakie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)