Zaufanie rolników w UE spada. Coraz trudniej prowadzić gospodarstwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaufanie rolników w UE spada. Coraz trudniej prowadzić gospodarstwo

25.01.2023autor: wk

  Epidemia Covid 19, wojna na Ukrainie oraz kryzys energetyczny to wspólne problemy wszystkich europejskich farmerów. Ich nagromadzenie w ostatnich latach spowodowało spadek „indeksu zaufania” rolników w Unii Europejskiej.

Badanie zaufania europejskich rolników przeprowadzono w siedmiu państwach członkowskich UE. Wyniki w poszczególnych krajach się różnią w zależności od sytuacji w sektorach rolnych, ale wydaje się, że dominujące problemy pozostają podobne.

- W porównaniu z wiosną 2022 r. zmniejszył się odsetek rolników, którzy nie odczuwali żadnych problemów, natomiast więcej rolników miało trudności z prowadzeniem gospodarstwa. Problemami, z którymi najczęściej spotykali się rolnicy, były spadki cen produktów rolnych, wzrost cen mediów oraz warunki pogodowe – napisali autorzy badania opublikowanego przez Copa-Cogeca.

W Belgii wskaźnik wzrósł?

W przypadku Belgii (Flandria) wskaźnik zaufania nieznacznie wzrósł, ponieważ większość sektorów była stabilna. Jednak wzrost kosztów energii i spadające zaufanie konsumentów doprowadziły do ​​negatywnych nastrojów w sektorze ogrodniczym. Dodatkowo gorąco suche warunki pogodowe były szczególnie problematyczne dla sektora owoców oraz sektora bydła mlecznego i mięsnego. Niemniej flandryjscy rolnicy są najbardziej optymistycznie nastawieni do rzeczywistości. 9% z badanych powiedziało, że nie ma żadnych problemów, a aż 91% uznało, że ma tylko niewielkie problemy.

r e k l a m a

Nastroje na razie dobre

We Francji rolnicy spodziewają się, że ich sytuacja ekonomiczna będzie się pogarszać. Choć, aż 27% respondentów uważa, że nie ma żadnych problemów. 60% ma problemy małe lub większe, a tylko 12% ma bardzo duże problemy.

Optymistycznie w Niemczech

Indeks zaufania dla Niemiec znacznie się pogorszył jesienią 2022 roku z powodu kryzysu na Ukrainie, wysokich cen nawozów i energii oraz wysokiego oprocentowania kredytów. Odnotowano także silny wzrost zamierzeń inwestycyjnych w energię odnawialną. Wzrosła także gotowość niemieckich rolników do inwestowania w produkcję, podobnie jak ceny producentów mleka, bydła i trzody chlewnej, które uległy poprawie. 38% niemieckich rolników uznało, że nie ma żadnych problemów. Duże problemy ma tylko 7% z nich.

Negatywne nastroje

Na Węgrzech stopień optymizmu znacznie się obniżył, przez co również przez następne 2-3 lata utrzymały się negatywne nastroje co do sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. Ten spadek zaufania wynika ze złych warunków pogodowych, barier finansowych, kosztów mediów i robocizny oraz wzrostu napadów na rolnictwo. 23% rolników powiedziało, że ma bardzo duże problemy. 

Kłopoty hodowców

Obawy o rosnące koszty nadal podważają zaufanie włoskich rolników w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rolnicy są bardziej pesymistycznie nastawieni zarówno do obecnej, jak i przyszłej działalności (w horyzoncie 2-3 lat). Najbardziej pesymistycznie na przyszłość patrzą hodowcy.

W Niderlandach zaufanie spadło

W przypadku Niderlandów zaufanie rolników i ogrodników do swoich przedsiębiorstw nieznacznie spadło, w przeciwieństwie do producentów mleka i drobiu, których wskaźnik zaufania poprawił się.

wk
Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rolnicy nie odpuszczają. Kolejny protesty 2. lutego, w tym blokada granicy z Ukrainą

W przyszłym tygodniu 2 lutego 2023 rozpocznie się kolejny protest rolników, tym razem w miejscowości Okopy na drodze krajowej nr 12, która prowadzi do przejścia granicznego w Dorohusku.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Czy rząd wprowadzi interwencyjny skup na krajowym rynku zbóż?

  Jak informują rolnicy za pośrednictwem mediów społecznościowych ARiMR na polecenie MRiRW wykonuje telefony do rolników z zapytaniem, czy w danym gospodarstwie jest problem ze sprzedażą zboża i jakie ewentualnie ilości są w magazynie. Dlaczego są prowadzone takie sondy?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Aplikacja IRZplus nie działa? Można zgłosić zdarzenie osobiście

Nowa aplikacja IRZplus nadal nie działa prawidłowo. Dane nie są wiarygodne, zdarzenia anulowane, nie da się obsłużyć grup producentów i pojawia się mnóstwo błędów. Na szczęście można udać się do biura powiatowego ARiMR lub wysłać dokumenty elektronicznie. Pobierz wniosek!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)