Wysokie ceny nawozów: KE nie planuje obecnie żadnej interwencji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wysokie ceny nawozów: KE nie planuje obecnie żadnej interwencji

25.10.2021autor: Dominika Mulak

Pomimo drastycznego wzrostu cen nawozów, rolnictwo w UE nie może liczyć na żadne ulgi ze strony Brukseli, przynajmniej w chwili obecnej. 

Ze względu na silny wzrost cen energii produkcja nawozów azotowych stała się tak kosztowna, że producenci częściowo zamykają swoje zakłady produkcyjne, co grozi jeszcze węższymi gardłami w dostawach.

Jak podaje portal topagrar.com, w odniesieniu do zapowiedzi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, że przewiduje dopłaty dla rolników w przypadku dalszego wzrostu cen środków do produkcji, rzeczniczka Komisji Europejskiej przyznała, że każde państwo członkowskie UE ma prawo do udzielenia specjalnej pomocy, pod warunkiem, że uzyska ich zgodę w tej kwestii.

Kryzys nawozowy był również tematem posiedzenia Rady ds. Rolnictwa w Luksemburgu. Zgodnie z oświadczeniem polskiej delegacji, ceny nawozów wzrosły w ciągu roku o prawie 80%.

Ich zdaniem jest to spowodowane ostatnim drastycznym wzrostem cen gazu ziemnego, najważniejszego źródła energii wykorzystywanego do produkcji nawozów azotowych. Polska wskazała również na negatywne konsekwencje dla plonów w nadchodzącym roku.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że wysokie ceny energii mogą również wpłynąć na ceny żywności w UE.

A co z wysokimi cenami energii?


Niedawno władze Brukseli opublikowały komunikat w związku z silnym wzrostem cen energii, w którym omówiły możliwe środki mające na celu złagodzenie skutków tego wzrostu dla gospodarki.

Komisja podkreśliła, że celem musi być ułatwienie przejścia na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Dlatego ogłosiła, że ułatwi państwom członkowskim przyznawanie pomocy przedsiębiorstwom lub sektorom przemysłu zgodnie z unijnym prawem dotyczącym pomocy państwa.

Źródło: www.topagrar.com


autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ceny nawozów: Czeka nas tylko czarny scenariusz?

Nawozy są drogie i na razie to się nie zmieni. Ale może być jeszcze gorzej bo producenci mówią, że niedługo może ich na rynku po prostu zabraknąć. Tymczasem rząd twierdzi, że ma związane ręce i nie może wprowadzić krajowych dopłat do nawozów oraz obniżyć podatku VAT do zera. 

czytaj więcej
Aktualności

Rynek nawozów: Lider w produkcji notuje dobre wyniki finansowe, rolnicy mocno zaniepokojeni cenami zakupu

Grupa Azoty, lider rynku nawozowego w Polsce, mimo kryzysu na tym rynku notuje większe zyski. Przychody ze sprzedaży nawozów przez spółkę wzrosły, nie tylko ze względu na ich wyższe ceny. Spółka podała, że sprzedaż wszystkich grup nawozów była większa niż przed rokiem. Tymczasem ceny nawozów na rynku nadal przyprawiają rolników o zawrót głowy.

czytaj więcej
Aktualności

Sytuacja na rynku nawozów: co dalej z produkcją?

– Obecna sytuacja na europejskim rynku nawozowym jest wyjątkowa. Wynika to przede wszystkim z tego, że rynek nawozowy w istotny sposób koreluje z rynkiem gazu ziemnego, na którym we wrześniu i na początku października obserwowaliśmy gigantyczny, bardzo dynamiczny wzrost cen – powiedział na konferencji w czwartek Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)