WPR ma być dla rolników - fundamentalne wnioski z debaty na VI Forum
r e k l a m a
Partnerzy portalu

WPR ma być dla rolników - fundamentalne wnioski z debaty na VI Forum

21.12.2021autor: Karol Bujoczek Dominika Mulak

O skutkach Zielonego Ładu dla rolnictwa, o tym, kto ma być beneficjentem WPR oraz czy nie zmarnujemy środków na rolnictwo, a także czy nie stracimy naszego potencjału eksportowego dyskutowaliśmy w trakcie debaty na naszym Forum. Wnioski mają znaczenie fundamentalne.

Na naszym Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu debata polityczna o przyszłości polskiego rolnictwa w ramach nowej WPR i konsekwencjach wprowadzenia założeń Zielonego Ładu w rolnictwie była kluczowa w dyskursie o tym, jakie rolnictwo mamy wspierać i co nas czeka w najbliższej przyszłości. Rzeczowe argumenty i otwarta debata, której przysłuchiwało się ponad 900 rolników i przedstawicieli szeroko pojętego agrobiznesu, nauki, doradztwa i administracji pokazały, że o kluczowych sprawach dla naszego rolnictwa można i trzeba dyskutować zawsze. Poniżej relacja.

Oczekiwania wobec WPR


Rozpoczynając debatę Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar pytał: Jak dzisiaj rolnicy oceniają Zielony Ład? Jaka jest reakcja wsi i rolników na to, co dziś słyszymy zarówno w strategii „Od pola do stołu”, jak i strategii „Bioróżnorodności”? Czego rolnicy oczekują od reformy WPR i Krajowego planu strategicznego (KPS)?

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych: Polska wieś jest bardzo zróżnicowana, jest bardzo dużo obaw. Rolnicy widzą, że zapowiadane działania, jak ograniczenie stosowania nawozów, ś.o.r., czy wycofywanie wielu substancji aktywnych wpłynie na już rosnące koszty produkcji. Nie wiadomo, czy będą rosły dochody, gdyż zależy to od wielu różnych czynników. Większość z nas obserwuje zmiany klimatyczne i rolnicy są za tym, by chronić środowisko. Ale nie zgadzamy się z metodami, które chcą wprowadzić osoby nie do końca czujące mechanizmy działania rolnictwa. Powinniśmy się zastanowić, jak poprawić klimat i skupić się na tym, co najbardziej rolnictwu zagraża. Dziś jednym z największych ryzyk jest dostęp do wody. Powinniśmy zastanowić się, jak doprowadzić do gospodarstw wodę do produkcji rolniczej.

r e k l a m a
Artur Balazs, były minister rolnictwa, szef Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej: Bardzo się cieszę, że możemy toczyć debatę w tak szerokim gronie i z udziałem rolników. To jest powrót do normalności. Cieszy mnie deklaracja ministra Kowalczyka, że nie kończy się debata nad KPS. Bardzo pozytywny aspekt, niebudzący kontrowersji to obszar ubezpieczeń. Pomysł, aby ubezpieczenia rozwijać w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych jest bardzo dobry, zwłaszcza jeśli obejmie suszę. Jest szansa, aby ubezpieczenia były tańsze i jeśli uznamy je za nasze, to także bardziej powszechne.

Polscy rolnicy zwiększyli w ciągu kilkunastu lat – od wejścia do UE – eksport z kilku mld euro do ok. 35 mld € w ostatnim roku. I ten eksport cały czas rośnie, co jest olbrzymim sukcesem. W drobiu jesteśmy światowym potentatem, dzięki temu zupełnie inaczej funkcjonuje rynek zbóż, bo zagospodarowujemy ok. 8–10 mln ton.

Niestety, zapisy w KPS dotyczące redystrybucji dopłat, uderzą przede wszystkim w te gospodarstwa, które produkują na rynek, a zwłaszcza w produkujące na eksport. W Polsce ledwie 10% gospodarstw produkuje 90% żywności na rynek, a tylko kilka procent gospodarstw produkuje na eksport. Obniżenie do 118 euro/ha dopłaty podstawowej obniży naszą konkurencyjność. Mało tego, konsekwencją będzie droższa żywność, co odczują najsłabsi konsumenci. Rozumiem, że PiS traktuje rolników jak elektorat, ale nie można przy tej okazji uderzać w tych, co rzeczywiście produkują.

W ramach jednej, stałej koperty, aby móc jednej grupie dać więcej, to innym trzeba zabrać. Jak Zielony Ład wpłynie na produkcyjność polskiego rolnictwa i dochodowość gospodarstw, które żyją z rolnictwa, a niekoniecznie są tylko właścicielami ziemi?

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP: Jestem zdziwiony retoryką Komisji Europejskiej, politycznym programem Zielony Ład, który z rolnictwa zrobił dyżurnego chłopca do bicia. Emisja wszystkich gazów cieplarnianych w ramach UE w stosunku do całego świata to jest 7–8%. Rolnictwo stanowi ok. 10%, czyli rolnictwo europejskie, w tym polskie w skali świata to mniej jak 1% emisji, a ciągle słyszę o tym, że wrogiem klimatu jest krowa, świnia czy nawet uprawy. Przecież rolnictwo – bogata szata roślinna, dobre zmianowanie, dobry dobór gatunków i odmian, utrzymywanie okrywy przez zimę i dobrze funkcjonujące leśnictwo są najlepszą odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

Całą relację z debaty znajdziecie w styczniowym wydaniu top agrar Polska od str. 24. Zachęcamy do lektury!


autor Karol Bujoczek

Karol Bujoczek

<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich w nowej WPR?

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jakie będą stawki dopłat bezpośrednich po 2023 roku?

czytaj więcej

Ekoschematy: sprawdź wymogi, policz stawki i odpowiedz – co się opłaci?

Od 2023 roku będzie obowiązywała nowa WPR. Na początku listopada opublikowano trzecią wersję Planu strategicznego, według którego będzie ona realizowana. W ramach I filaru, oprócz płatności, które znane są już rolnikom, przewidziano płatności za przystąpienie do ekoschematów. Przy wielu z nich w projekcie planu zastrzeżono, iż szczegółowe wymagania zostaną doprecyzowane w przepisach określających warunki przyznania pomocy. Te pojawią się jednak dopiero po zatwierdzeniu Planu strategicznego. A co wiadomo już dzisiaj?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)