r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Wezwania do wojska - rolnicy pójdą na służbę do armii? Co ze żniwami?
Wezwania do wojska - rolnicy pójdą na służbę do armii? Co ze żniwami?
28.07.2023autor: Patrycja Bernat
Według ustawy o Obronie Ojczyzny nie jest przewidziane wyłączenie rolników z odbycia obowiązkowej służby i ćwiczeń wojskowych. Jednak istnieje odstępstwo dla osób prowadzących gospodarstwa rolne. Gospodarze w okresie letnim, a więc w czasie intensywnych prac polowych nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Przewidziano dla nich inny termin.
Rolnicy nie są wyłączeni z obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych. Jednak w okresie letnim, w miesiącach lipiec-sierpień, osoby prowadzące gospodarstwa rolne nie będą musiały odbyć obowiązkowej służby wojskowej. Dla rolników przewidziano powołania w terminie jesienno-zimowym, kiedy to praca na polu jest mniej intensywna i nie odbije się to negatywnie na gospodarstwie.
Odroczenie służby wojskowej
Zarząd KRIR 21 czerwca 2023 roku, wystosował pismo dotyczące możliwości odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z ćwiczeń wojskowych przez rolników prowadzących gospodarstwa rolne, a w szczególnych zajmujących się produkcją zwierzęcą do MRiRW.
Zobacz także: Umowa zbożowa i ataki na Odesse. Jak świat reaguje na decyzję Rosji?
Zobacz także: Umowa zbożowa i ataki na Odesse. Jak świat reaguje na decyzję Rosji?
r e k l a m a
- Często są to sytuacje dramatyczne i niepozostawiające wątpliwości, iż rolnik nie może odbyć w normalnym trybie służby wojskowej czy obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Mowa o sytuacji, gdzie np. rolnik mający 27 lat, ciężarną żonę, chorego ojca, ponad 40-hektarowe gospodarstwo, intensywną produkcję zwierzęcą oraz zaciągnięte kredyty - musi pójść do wojska choćby na kilka dni, zostawiając gospodarstwo i zwierzęta – czytamy na stronie WIR.
MON nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe
W odpowiedzi na to pismo, zostało przekazane stanowisko Ministra Obrony Narodowej:
-W nawiązaniu do pisma w sprawie odroczenia służby wojskowej i zwolnienia osób prowadzących gospodarstwa rolne z ćwiczeń wojskowych pragnę poinformować, że obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 późn. zm.). Należy przy tym zaznaczyć, że przedmiotowa ustawa zgodnie z art. 248 ust.5. nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe. Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne, uprzejmie komunikuję, że w okresie letnim (lipiec - sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylam się do sugestii Pana Ministra, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw – czytamy w piśmie.
Warto zaznaczyć, że każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, niezależnie od pory roku. Odwołać należy się do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Wtedy też każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.
Bernat Patrycja
Źródło: WIR/KRIR
Fot: envato.elements
Bernat Patrycja
Źródło: WIR/KRIR
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a