Wezwania do wojska - rolnicy pójdą na służbę do armii? Co ze żniwami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wezwania do wojska - rolnicy pójdą na służbę do armii? Co ze żniwami?

28.07.2023autor: Patrycja Bernat

Według ustawy o Obronie Ojczyzny nie jest przewidziane wyłączenie rolników z odbycia obowiązkowej służby i ćwiczeń wojskowych. Jednak istnieje odstępstwo dla osób prowadzących gospodarstwa rolne. Gospodarze w okresie letnim, a więc w czasie intensywnych prac polowych nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Przewidziano dla nich inny termin.

Rolnicy nie są wyłączeni z obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych. Jednak w okresie letnim, w miesiącach lipiec-sierpień, osoby prowadzące gospodarstwa rolne nie będą musiały odbyć obowiązkowej służby wojskowej. Dla rolników przewidziano powołania w terminie jesienno-zimowym, kiedy to praca na polu jest mniej intensywna i nie odbije się to negatywnie na gospodarstwie.

Odroczenie służby wojskowej

Zarząd KRIR 21 czerwca 2023 roku, wystosował pismo dotyczące możliwości odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z ćwiczeń wojskowych przez rolników prowadzących gospodarstwa rolne, a w szczególnych zajmujących się produkcją zwierzęcą do MRiRW.


Zobacz także: Umowa zbożowa i ataki na Odesse. Jak świat reaguje na decyzję Rosji?


r e k l a m a
Natomiast Wielkopolska Izba Rolnicza, przez otrzymane z terenu interwencje od rolników zauważyła, potrzebę pilnej nowelizacji ustawy. Ustawa ta powinna stworzyć możliwość odraczania lub zwolnienia z obowiązkowych ćwiczeń rolników, którzy prowadzą gospodarstwa rolne, a w szczególności, gdy prowadzona jest hodowla zwierząt. W ramach przykłady WIR podaje:

- Często są to sytuacje dramatyczne i niepozostawiające wątpliwości, iż rolnik nie może odbyć w normalnym trybie służby wojskowej czy obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Mowa o sytuacji, gdzie np. rolnik mający 27 lat, ciężarną żonę, chorego ojca, ponad 40-hektarowe gospodarstwo, intensywną produkcję zwierzęcą oraz zaciągnięte kredyty - musi pójść do wojska choćby na kilka dni, zostawiając gospodarstwo i zwierzęta – czytamy na stronie WIR.

MON nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe

W odpowiedzi na to pismo, zostało przekazane stanowisko Ministra Obrony Narodowej:
-W nawiązaniu do pisma w sprawie odroczenia służby wojskowej i zwolnienia osób prowadzących gospodarstwa rolne z ćwiczeń wojskowych pragnę poinformować, że obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 późn. zm.). Należy przy tym zaznaczyć, że przedmiotowa ustawa zgodnie z art. 248 ust.5. nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe. Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne, uprzejmie komunikuję, że w okresie letnim (lipiec - sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylam się do sugestii Pana Ministra, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw – czytamy w piśmie.
Warto zaznaczyć, że każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, niezależnie od pory roku. Odwołać należy się do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Wtedy też każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Bernat Patrycja
Źródło: WIR/KRIR
Fot: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Żniwa nie wszędzie się rozkręciły, a co na to ceny zbóż?

Tegoroczne duże żniwa nie mogą się rozkręcić na dobre, bo wciąż popaduje. Rozkręcił się za to eksport z Ukrainy. Podskoczyły także notowania pszenicy, czy nasi rolnicy mają szansę te wzrosty wykorzystać?

czytaj więcej
Rzepak

Żniwa rzepaku 2023 – Kto już zebrał, kto jeszcze czeka? Co o cenie rzepaku w skupie mówią rolnicy? [FILM]

Z około tygodniowym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa rzepaku na Opolszczyźnie. Jedni rolnicy już zebrali ziarno, inni jeszcze czekają, bo łodygi są zielone. Wysokość plonów jest zróżnicowana, ale raczej dość dobra. Problem jednak jest z ceną, która rok temu wynosiła około 3 tys. zł, a w tym około dwóch tysięcy. Wielu rolników ma kontrakty i na bieżąco wywożą ziarno.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)