Uwaga! Nowe przepisy dla producentów świń ze stref ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga! Nowe przepisy dla producentów świń ze stref ASF

04.08.2021autor: wk

Komisja Europejska będzie bezpośrednio wyznaczać strefy występowania afrykańskiego pomoru świń. Do wszystkich byłych i obecnych stref będzie możliwe stosowanie dotychczasowych przepisów, które umożliwiają jednostką finansów publicznych kupować mięsa ze stref występowania ASF bez przetargów. W ten sposób chce się rozwiązać problem ze sprzedażą zdrowych świń poniżej średnich cen rynkowych.

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia „w sprawie określenia obszarów objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi ustanowionymi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, na których są położone gospodarstwa rolne, w których są utrzymywane świnie”.

Kto wyznacza strefy ASF?

Rozporządzenie wprowadza przepis zgodnie z którym obszarami ASF są obszary wymienione w załączniku do unijnego rozporządzenia 2021/605. Zasięg obszarów objętych restrykcjami z tytułu ASF będzie teraz wyznaczać bezpośrednio Komisja Europejska w formie rozporządzenia wykonawczego skierowanego do państw, na obszarze których stwierdzono przypadki i ogniska ASF.

Do tej pory o wyznaczeniu takich stref decydowała Komisja Europejska, a potem MRiRW wydawało odpowiednie rozporządzenie krajowe. Ale dynamicznie zmieniająca się sytuacja w zakresie występowania ASF i wyznaczania przez KE obszarów objętych ograniczeniami, powodował potrzebę wielokrotnej nowelizacji tego rozporządzenia. I tak nie dawało to gwarancji szybkiego odzwierciedlenia w przepisach bieżącego stanu faktycznego co do zasięgu obszarów ASF. Wystarczy powiedzieć, że od momentu wejścia w życie unijnego rozporządzenia 2021/605, czyli od dnia 21 kwietnia 2021 r. do końca lipca 2021 r. załącznik I tego rozporządzenia był zmieniany ośmiokrotnie. Teraz nie będzie potrzeby wielokrotnego zmieniania rozporządzenia krajowego, o unijne przepisy będą obowiązywać wprost.

r e k l a m a

Jak sprzedać świnie ze stref ASF?

Jednocześnie, w projektowanym rozporządzeniu wprowadza się przepis wskazujący, że do postępowań o udzielenie bezprzetargowych zamówień na dostawy mięsa lub produktów mięsnych ze stref ASF, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Przepis ten ma na celu umożliwienie realizacji postępowań o udzielenie zamówień na dostawy mięsa lub produktów mięsnych, wszczętych na obszarach wskazanych w obowiązującym rozporządzeniu, które teraz zostaną usunięte z tego wykazu w konsekwencji zmian dokonanych w zasięgu obszarów objętych ograniczeniami III.

Przypomnijmy, że obecne przepisy dają możliwość realizacji zamówień na dostawy mięsa ze stref ASF udzielonych przez jednostki sektora finansów publicznych z wyłączeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. - Warunkiem skorzystania z procedury przewidzianej w ustawie jest bowiem zapewnienie przez podmioty ubiegające się o udzielenie zamówienia na mięso lub produkty mięsne, że świnie zostały nabyte po cenach netto nie niższych niż ceny zakupu netto masy poubojowej ciepłej w odpowiedniej klasie skali klasyfikacji SEUROP w regionie, w którym świnie zostały nabyte, lub średnia cena netto dla wszystkich klas w masie żywej w regionie, w którym świnie zostały nabyte, opublikowanych w tygodniu poprzedzającym tydzień, w którym dokonano nabycia, w biuletynie informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

W ten sposób rząd chce rozwiązać problem ze sprzedażą zdrowych świń, po zaniżonych cenach znacznie odbiegających od średnich cenach rynkowych, utrzymywanych na obszarze objętym ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF na terytorium Polski.

A akurat dziś w tej kwestii w Rękoraju pod Piotrkowem Trybunalskim protestują rolnicy. Domagają się umożliwienia sprzedaży ze stref ASF w normalnych, rynkowych cenach. Więcej o proteście i postulatach rolników przeczytasz TUTAJ!

MRiRW szacuje, że strefach występowania ASF wskazanych w części III załącznika I do rozporządzenia 2021/605 działa 8 379 gospodarstw utrzymujących ok. 1 mln świń. (stan na dzień 26.07.2021 r.)

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Licytacje komornicze kolejnych maszyn rolniczych. Ich przyczyny są różne

Krajowa Rada Komornicza wystawia na licytację 22 oferty maszyn rolniczych. Wśród nich znajdziemy ciągniki, brony talerzowe, rozrzutniki obornika i prasy belujące. Niestety to też pokazuje smutną rzeczywistość polskich gospodarstw. Kolejni rolnicy w trudnej sytuacji... 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Złóż wniosek o refundację kosztów bioasekuracji!

Od piątku 6 lipca ARiMR przyjmuje wnioski rolników o zwrot kosztów wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne. Ile czasu mają rolnicy na przygotowanie dokumentacji? Sprawdź!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek tuczników: dramat staje się rzeczywistością

Dramat, sytuacja beznadziejna – tak o realiach na rynku świń mówią producenci żywca. Wielu z nich już podjęło decyzję o likwidacji produkcji, ale nawet ci mają dziś kłopoty ze zbyciem ostatnich sztuk. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)