Rynek tuczników: dramat staje się rzeczywistością
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: dramat staje się rzeczywistością

06.08.2021autor: Jan Bromberek

Dramat, sytuacja beznadziejna – tak o realiach na rynku świń mówią producenci żywca. Wielu z nich już podjęło decyzję o likwidacji produkcji, ale nawet ci mają dziś kłopoty ze zbyciem ostatnich sztuk. 

Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w strefach z ograniczeniami związanymi z ogniskami ASF u świń czy przypadkami stwierdzenia wirusa u dzików – tam w zasadzie nie ma możliwości zbycia tuczników, a jeżeli ktoś chce je kupić to za marne grosze – po ok. 3,5 zł/kg żywca. 

Nieco lepiej jest w strefie ochronnej (niebieska) i w tzw. obszarach białych – tam są świnie poszukiwane, ale stawki i tak nie pokrywają kosztów. Z tych ostatnich obszarów świnie są skupowane po ok. 5 zł/kg żywca co przy obecnych kosztach produkcji (tańszy jest jedynie warchlak, w cyklu zamkniętym nie ma to znaczenia) nie daje szansy na osiągnięcie opłacalności. 

Dodatkowo docierają do nas informacje o wzmożonym imporcie tuczników zza zachodniej granicy. Doskonałym pretekstem do tego była ostatnia obniżka cen tuczników w Niemczech – o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy największe zakłady ubojowe tylko na to czekały. U nas, tam gdzie nie ma większych ograniczeń w związku z ASF ubojnie muszą płacić rolnikom ok. 6,6 zł/kg wagi poubojowej. Po obniżce na VEZG z Niemiec tuczniki do polski mają jechać po stawkach o ok. 40 gr/kg niższych. 

Co ciekawe, niemożliwą do zdobycia jest informacja z jakich obszarów te tuczniki do nas trafią. Przecież tam też jest ASF. Zapewne po raz kolejny okaże się, że tuczników z polskich stref ASF zakłady będą bały się jak ognia, a te zza zachodniej granicy pewnie z podobnych stref już nie będą dla nich stanowiły zagrożenia. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Uwaga! Nowe przepisy dla producentów świń ze stref ASF

Komisja Europejska będzie bezpośrednio wyznaczać strefy występowania afrykańskiego pomoru świń. Do wszystkich byłych i obecnych stref będzie możliwe stosowanie dotychczasowych przepisów, które umożliwiają jednostką finansów publicznych kupować mięsa ze stref występowania ASF bez przetargów. W ten sposób chce się rozwiązać problem ze sprzedażą zdrowych świń poniżej średnich cen rynkowych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Mnożą się wyzwania na rynku świń

Produkować świnie w otaczających nas realiach nie jest łatwo, a wygląda na to, że sytuacja się nie poprawi, a na hodowców i producentów czekają kolejne wyzwania, o czym na III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie mówili zaproszeni eksperci.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)