Ukraina zamierza obniżyć stawkę VAT na żywność – o ile wzrosły ceny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina zamierza obniżyć stawkę VAT na żywność – o ile wzrosły ceny?

26.02.2022autor: Maryia Khamiuk

Do Najwyższej Rady Ukrainy trafił projekt ustawy o obniżeniu VAT na żywność, aby rozwiązać problem rosnących cen żywności. Ministerstwo Finansów ma inne zdanie na temat tego projektu. Mówił o tym David Arahamiya, szef partii Sługa Narodu, na antenie „RADA”.

Możliwość konkurencji na wewnętrznym rynku

4 lutego br. do parlamentu UA trafił projekt ustawy o zniesieniu VAT, gdyż krajowe produkty spożywcze nie będą mogły konkurować z tańszymi produktami importowymi z UE. VAT miałby być zniesiony od 1 lipca.

- Myślę, że w jakimś stopniu ta ustawa zostanie uchwalona – skomentował to Arahamiya. Dodał również, że ta inicjatywa musi być przeanalizowana i dopracowana. Co więcej w dopracowanie tego projektu muszą być zaangażowane Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Polityku Rolnej i Żywnościowej oraz Kancelaria Prezydenta. Obecne ceny na żywność dla konsumenta wzrosły o 20-40%.

„Obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności”

Natomiast Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zniesienie podatku VAT do 0% spowoduje deficyt 60 mld hrywien, czyli około 8,4 mld zł, w budżecie państwowym. - Jesteśmy w 100% pewni, że obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności – powiedziała wiceminister finansów Svetlana Vorobey. W tej sytuacji może pomóc obniżenie kosztów produkcji, czyli potrzebna jest porządna analiza wszystkich składników produkcji i opracowanie możliwego mechanizmu jego redukcji.

W kontekście wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą przepływ towarów będzie utrudniony. Istnieje znaczne ryzyko dodatkowego, niż oceniono, wzrost cen żywności.

Z kolei na temat tego, w jaki sposób konflikt na wschodzie wpływa na rynek rzepaku, zbóż i paliw piszemy w informacjach poniżej:

Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?

Wybuchły ceny w portach, okopany krajowy rynek

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynie na rynek zbóż?

oprac. mk

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: licencje i zakazy eksportowe. Co z produkcją żywności i poborem rolników do wojska?

Można było się spodziewać utrudnień w eksporcie produktów rolnych z Ukrainy w obecnej sytuacji. Transport drogą morską nie jest możliwy. Rząd objął licencją część eksportu, a część wstrzymał całkowicie. Co z rolnikami, produkcją zwierzęcą i uprawą? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów produkcji mleka

Sytuacja cenowa na rynku mleka jest dobra, a ceny skupu w 2021 r. wzrosły o 20%. Niestety nadal rosną koszty produkcji. Niepokoi także znaczne wyhamowanie skupu. W zeszłym roku wzrósł on zaledwie o 0,4%. Co czeka nas na rynku mleka w najbliższej przyszłości?

czytaj więcej

Sieci energetyczne nie nadążają za rozwojem fotowoltaiki w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się niezwykle popularnym źródłem energii dla polskich gospodarstw. Pojawiło się ich tak dużo, że nieprzystosowane sieci energetyczne odmawiają współpracy. Czy to oznacza, że fotowoltaika przestanie być opłacalna?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)