Ubój zwierząt na użytek własny – jakie wymagania?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubój zwierząt na użytek własny – jakie wymagania?

07.12.2020autor: Dorota Kolasińska

Główny Inspektorat Weterynarii przygotował szczegółowy opis wymagań weterynaryjnych dotyczący prowadzenia we własnym gospodarstwie uboju zwierząt na użytek własny. 

Jakie zwierzęta można ubić w gospodarstwie, kto może tego dokonać, jakie kwalifikacje muszą mieć osoby, które chcą ubić zwierzęta, jakie są metody uboju, czy kto może spożywać wyprodukowane we własnym gospodarstwie mięso i z jakich gatunków?

Na te wszystkie pytania rolnicy znajdą odpowiedzi w poradniku w formie elektronicznej, który przygotował Główny Inspektorat Weterynarii. Wszelkie wątpliwości są w nim dokładnie wyjaśnione.

Publikacje mają na celu ułatwić proces uruchamiania rzeźni rolniczej na terenie gospodarstw rolnych, a także przybliżyć wymagania weterynaryjne i zakres obowiązków dla osób chcących dokonywać uboju zwierząt w celu produkcji mięsa na użytek własny – informuje GIW. 

Plik z elektronicznym poradnikiem, który można również pobrać, znajduje się TUTAJ, a w ostatnim wydaniu top agrar Polska poruszyliśmy temat uboju cieląt w gospodarstwie. 

Oprac. dkol na podst. ksow.pl
Fot. poglądowe


autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Czy "Piątka dla zwierząt" wraca w łagodniejszej wersji? Ograniczenie uboju na potrzeby religijne w „Dobrostanie zwierząt”

W ramach „Dobrostanu zwierząt” resort rolnictwa próbuje wdrożyć zmniejszenie prowadzonej liczby ubojów wykonywanych na potrzeby religijne. Gdyby zasady weszły w życie dofinansowanie rolnik otrzymałby, tylko jeśli będzie miał oświadczenie, że sprzedaje bydło do podmiotu nie prowadzącego takiej działalności...

czytaj więcej
Bydło mięsne

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego popiera rozwój ubojni mobilnych

Podczas Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE poruszono temat ubojni mobilnych. Większość parlamentarzystów mówiła, o tym, że wprowadzenie przepisów na poziomie całej UE w tym zakresie ułatwiłoby wdrażanie założeń strategii „od pola do stołu”. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Bogna Hupa dywersyfikuje produkcję w gospodarstwie ekologicznym

Są budynki, jest areał i mnóstwo pomysłów na rozwój. Połączenie kilku gałęzi produkcji pomaga utrzymać się na rynku i w razie potrzeby wspierać te, które gorzej przędą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)