„Toną” gospodarstwa, rolnicy chwytają się „brzytwy”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Toną” gospodarstwa, rolnicy chwytają się „brzytwy”

30.07.2021autor: Aneta Lewandowska

Ostatnie miesiące to trudny czas dla wielu przedsiębiorców, którzy nie utrzymali płynności finansowej. Rolnicy, żeby nie tracić dorobku życia, próbują restrukturyzacji – rozpoczęli rekordową liczbę postępowań.

Restrukturyzacja lub upadłość  

W przypadku, kiedy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa pogorszy się do tego stopnia, że niemożliwym (lub bardzo trudnym) jest uregulowanie wszystkich zobowiązań, można uniknąć niewypłacalności i upadłości dzięki restrukturyzacji. Z wejściem w życie ustawy Prawo restrukturyzacyjne pojawiły się nowe narzędzia prawne, które mają przysłużyć się ratowaniu firmy lub gospodarstwa w kryzysowym momencie, a procedura może zamknąć się w czterech miesiącach.

Przedsiębiorstwa, które w czasie pandemii nie mogły liczyć na wsparcie rządowe, zwracają się do firm i kancelarii wyspecjalizowanych w działaniach restrukturyzacyjnych. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w czerwcu 2021 r. otwarto aż 266 nowych postępowań restrukturyzacyjnych, co oznacza rekordową liczbę procedur – przed rokiem miesięcznie otwierano około 30-40 postępowań. Tak więc do tej pory od stycznia rozpoczęto 1002 procedury restrukturyzacji, z czego najwięcej w rolnictwie.

Rolnicy szukają wsparcia

Jak informuje COIG, wsparcia w tych trudnych czasach szukają w restrukturyzacji przede wszystkim rolnicy. Przodują gospodarstwa zajmujące się uprawą roli połączone z chowem i hodowlą zwierząt, kolejne są te zajmujące się chowem i hodowlą bydła. Rolnicy otworzyli już w tym roku 192 postępowania. Potem pojawia się duża przerwa i na drugim miejscu znajdziemy firmy transportowe – 55 postępowań.

– Przyczyn trudnej sytuacji w branży rolnej można upatrywać w wielu czynnikach – część z nich związana jest z funkcjonowaniem rynku, a część wynika z problemów wywołanych koronawirusem, takich jak drastyczne zmniejszenie się popytu na produkty rolne, wynikające z ograniczenia działalności gastronomii, zerwane łańcuchy dostaw oraz niestabilność cen, zarówno na rynku polskim i europejskim – mówi Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje – W rolnictwie problemy nasiliły również trudne warunki atmosferyczne – susze i obfite opady.

Radczyni zaznacza również, że obie branże – rolną i transportową – dotknęły niskie marże ze sprzedaży usług, wzrost cen paliwa i czasowe ograniczenia w transporcie. Restrukturyzować chcą się też gastronomia, hotelarstwo i catering – przez łańcuch dostaw połączone z rolnictwem. Jako dostawcy dla branży HoReCa cierpią rolnicy, bo upadki firm z końca łańcucha to brak wypłacalności na jego początku.

A będzie gorzej?

– Przy założeniu, że w gospodarce nie pojawią się już żadne nowe obostrzenia, a handel, gastronomia czy branża hotelarska będą mogły normalnie funkcjonować, i tak możemy oczekiwać około 100 nowych postępowań miesięcznie. Oznacza to, że z końcem roku możemy mieć ponad 1600 nowych postępowań, co będzie oznaczało 100% wzrost w stosunku do roku ubiegłego – mówi Aleksandra Pakuła, radca prawny w Kancelarii FKK. W jej opinii zgłoszeń będzie więcej, ponieważ przedsiębiorcy do końca czerwca musieli sporządzić sprawozdania finansowe – wtedy okaże się, w jakiej sytuacji znajduje się firma, czy gospodarstwo.

– Niewątpliwie rekordowa liczba w czerwcu 2021 r. jest pokłosiem tego, że część przedsiębiorców już sporządziła sprawozdania i rzetelna analiza otrzymanych danych skłoniła wielu z nich do podjęcia decyzji o wdrożeniu działań restrukturyzacyjnych. Jednak duża część przedsiębiorców wyczekiwała z wykonaniem sprawozdania do końca czerwca, co oznacza, że za kilka tygodni możemy spodziewać się kolejnej fali wniosków – twierdzi Aleksandra Pakuła.

A jeśli jesienią pojawi się czwarta fala COVID-19? Ograniczenia spowodują problemy z płynnością finansową i jak domino jedna branża po drugiej wpadnie w kłopoty – chociaż już teraz wiele przedsiębiorstw, w tym gospodarstw, nie utrzymało się na powierzchni.

 – Poprzednie lockdowny pochłonęły dużą część rezerw finansowych, które zazwyczaj i tak były niewielkie. Kolejne obostrzenia spowodują, że sytuacja może stać się dramatyczna, a liczba otwartych postępowań może wzrosnąć nawet dwukrotnie – do 200-300 w każdym miesiącu. Może to oznaczać, że 2021 r. w czarnym scenariuszu zamkniemy z liczbą nawet 3000 nowych postępowań – wylicza Małgorzata Anisimowicz.

 

al na podst. PMR, FKK
fot.pixabay

r e k l a m a

Jak resort rolnictwa tłumaczył się z braku wsparcia dla rolników w czasie pandemii? Czytaj tutaj!

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Sytuacja coraz gorsza: rośnie zadłużenie rolników

Coraz więcej zadłużonych rolników, coraz wyższe długi, coraz dłuższy okres przeterminowania wierzytelności. Skutki pandemii nie ominęły polskiej wsi.

czytaj więcej
Aktualności

Branża rolna po pandemii. Trwa Międzynarodowe Forum Logistyki w Gospodarce Żywnościowej

Dziś rozpoczęło się dwudniowe Międzynarodowe Forum Logistyki w Gospodarce Żywnościowej. To już czwarta edycja konferencji organizowanej przez Katedrę Prawa i Organizacji Przedsiębiorstw w Agrobiznesie Wydziału Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nasza Redakcja objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)