Sąsiad zniszczył mi opryskiem plantację rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sąsiad zniszczył mi opryskiem plantację rzepaku

05.07.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Sąsiad zniszczył mi w 40% rzepak podczas oprysków. Ubezpieczyciel przyznał mi 40% szkody, bo szkoda powstała przed 20 maja. Przed zbiorami zauważyłem, że jednak cała plantacja została uszkodzona. Po zgłoszeniu ubezpieczyciel znów szacował szkody, ale odmówił wypłaty wyższego odszkodowania. Co teraz zrobić?

Odpowiedź: Roszczenia odszkodowawcze przedawniają się z upływem trzech lat od dowiedzenia się o szkodzie. Dotyczy to również roszczeń odszkodowawczych. W omawianej sprawie nic nie stoi na przeszkodzie, by Czytelnik domagał się uzupełniającego odszkodowania; i to nawet wtedy, gdy już otrzymał odszkodowanie na podstawie wcześniej wydanej decyzji. W tej sytuacji można złożyć odwołanie od negatywnej decyzji ubezpieczyciela i czekać na jego rozpatrzenie, a w razie kolejnej odmowy – udać się do sądu.

Druga możliwość, to wystąpienie bezpośrednio do sądu z pozwem o zapłatę. Trzeba jednak podkreślić, że tego typu sprawy często są skomplikowane, bowiem to na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia szkody, jej wysokości oraz przyczyn powstania i odpowiedzialności ubezpieczyciela za to zdarzenie. Warto zatem rozważyć zlecenie prowadzenia sprawy adwokatowi lub radcy prawnemu.

Szansę na uzupełniające odszkodowanie mogą zostać jednak zniweczone, jeżeli przy wypłacie pierwszego ubezpieczenia rolnik zrzekł się na piśmie dalszych roszczeń związanych ze szkodą. Z takiego oświadczenia będzie bowiem ciężko się „wykręcić”.

adw. Mikołaj Pomin

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Praca rolnika jest wybrykiem?

Nawozy, zwierzęta i rośliny śmierdzą, kombajn huczy, suszarnia buczy, krowa muczy, kogut pieje, pies szczeka, ciągnik turkocze – koszmar mieszkańców wsi, wśród których coraz mniej rolników. Okazuje się, że prace w polu są wg. obowiązującego prawa wybrykiem, a rolnik w opinii publicznej jest chuliganem... 

czytaj więcej
Aktualności

Nestle i Cargill oskarżone przez byłych niewolników

Byli niewolnicy z Mali, którzy pracowali w gospodarstwach rolnych zajmujących się uprawą kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej złożyli pozew wobec dwóch korporacji. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Największa rzeźnia w Niemczech wciąż zamknięta!

Rzeźnia Tönnies w Rheda-Wiedenbrück pozostaje zamknięta. Tuczniki przerastają w chlewniach, a rolnikom grożą problemy związane z dobrostanem zwierząt. Co czeka niemieckich hodowców świń?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)