Nestle i Cargill oskarżone przez byłych niewolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nestle i Cargill oskarżone przez byłych niewolników

04.07.2020autor: Dorota Kolasińska

Byli niewolnicy z Mali, którzy pracowali w gospodarstwach rolnych zajmujących się uprawą kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej złożyli pozew wobec dwóch korporacji. 

Dwa byli niewolnicy z Mali, którzy pracowali na farmach kakaowców oskarżają Nestle i firmę Cargill na podstawie naruszenia praw człowieka przez amerykańskie korporacje.

Oskarżenie miałoby opierać się na mocy ustawy z 1789 r., a zarzut to świadomość firm dotycząca wykorzystywania niewolników na farmach kakaowca przy produkcji kakao wykorzystywanego w produkcji żywności przez obydwie firmy.

Obecnie Sąd Najwyższy USA zastanawia się czy amerykańskie korporacje mogą być pozywane za rzekome naruszenia praw człowieka mające miejsce za granicą. Obie firmy apelują do dziewięciu sędziów o cofnięcie orzeczenia sądu niższej instancji, które zezwoliło na wszczęcie postępowania, złożonego w imieniu byłych niewolników z Mali, którzy pracowali w gospodarstwach rolnych.

Sprawa dotyczy XVIII-wiecznego prawa amerykańskiego zwanego Alien Tort Statute, który zezwala obywatelom spoza USA na dochodzenie odszkodowania w amerykańskich sądach w niektórych przypadkach. Społeczność biznesowa od dawna dąży do ograniczenia odpowiedzialności korporacyjnej na mocy Alien Tort Statut.

r e k l a m a
Jak donosi Reuters poszkodowani zarzucili firmom pomoc i pogwałcenie praw człowieka poprzez ich aktywny udział w zakupie kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej i przymykanie oczu na wykorzystanie niewolniczej siły roboczej w gospodarstwach, mimo że są świadomi tej praktyki w celu utrzymania niskich cen kakao.

Federalny sąd okręgowy w Los Angeles dwukrotnie oddalił pozew, ostatnio w 2017 r. Sąd stwierdził, że roszczenia zostały przedawnione przez ostatnie decyzje Sądu Najwyższego, które utrudniły powodom pozywanie korporacji w sądach USA za rzekome naruszenia za granicą. Sąd Okręgowy w USA w apelacji okręgowej w San Francisco w 2018 r. przywrócił roszczenia, powołując się na zarzuty, że firmy zapewniły rolnikom pensje, aby zagwarantować najtańsze źródło kakao, a jego cena była tak niska ze względu na pracę dzieci niewolników na farmie.

Apelację do sądu w sprawie złożyła Amerykańska Izba Handlowa, Coca-Cola Company i Chevron Corp. Sąd ostatecznie nie orzekł, że amerykańskie firmy nigdy nie mogą być pozywane na podstawie tego prawa. 

oprac. dkol na podst. reuters.com
Fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Sąsiad zniszczył mi opryskiem plantację rzepaku

Pytanie: Sąsiad zniszczył mi w 40% rzepak podczas oprysków. Ubezpieczyciel przyznał mi 40% szkody, bo szkoda powstała przed 20 maja. Przed zbiorami zauważyłem, że jednak cała plantacja została uszkodzona. Po zgłoszeniu ubezpieczyciel znów szacował szkody, ale odmówił wypłaty wyższego odszkodowania. Co teraz zrobić?

czytaj więcej
Aktualności

Raport NIK: Zbyt długi czas badania obecności pestycydów w płodach rolnych i żywności

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała najnowszy raport nt. systemu bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin. Zdaniem kontrolerów na wyniki badania obecności pestycydów w płodach rolnych oraz w żywności trafiającej na sklepowe półki czekamy zbyt długo.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek tuczników: niestety obniżka

O ile w ubiegłym tygodniu w Niemczech utrzymano ceny tuczników na niezmienionym poziomie o tyle w tym korekty nie dało się uniknąć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)