Rolnicy w UE stosują coraz mniej środków ochrony roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy w UE stosują coraz mniej środków ochrony roślin

21.06.2022autor: Dominika Mulak

W ciągu ostatnich 5 lat zużycie środków ochrony roślin przez unijnych rolników spadło o 14%. Jednak czy to tempo redukcji jest wystarczające aby do 2030 roku zmniejszyć stosowanie ś.o.r. do 50%?

Rolnicy w Unii Europejskiej stosują coraz mniej środków ochrony roślin. Jak podkreśla Komisja Europejska (KE), w 2020 roku zużycie i ryzyko stosowania środków ochrony roślin zmniejszyło się rok do roku o 1%. Z kolei porównując do średniej z lat 2015-2017 redukcja wynosi 14%.

Zgodnie z raportem unijnych urzędników również pestycydy zaliczane do bardziej niebezpiecznych są w ostatnich latach stosowane znacznie rzadziej. Ich wykorzystanie w 2020 roku spadło w porównaniu do 2019 o 9%, zaś w stosunku do wieloletniej średniej aż o 26%.



Jest dobrze, ale to za mało...


Zdaniem KE, to drugi rok z rzędu, w którym można zaobserwować znaczy spadek wykorzystania ś.o.r. Jednocześnie UE utrzymała swoją pozycję wiodącego eksportera żywności. Komisja ostrzega jednak, że chociaż postęp jest stały i trwały, spadek nie jest jeszcze wystarczająco szybki, aby do 2030 roku zmniejszyć ogólne stosowanie i ryzyko związane z środkami ochrony roślin do 50%. Dlatego władze z Brukseli uważają, że państwa członkowskie UE muszą poczynić większe starania aby osiągnąć jedno z głównych założeń Europejskiego Zielonego Ładu.



Stosowanie alternatyw to nadal odległy temat


Według danych Komisji, akceptacja środków ochrony roślin niskiego ryzyka i alternatyw biologicznych przez rolników jest nadal bardzo niska. Dlatego też zostaną uaktualnione przepisy i sfinansowane projekty, które pomogą zwiększyć dostępność alternatyw dla pestycydów.

Ponadto KE zamierza wkrótce przedstawić wniosek legislacyjny zawierający nowe zasady zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Celem jest wspieranie państw członkowskich w osiąganiu celów strategii "Od pola do stołu" poprzez konkretny zestaw przepisów. Według źródeł w Brukseli, termin przedstawienia propozycji upływa 22 czerwca br.

Źródło: AgE
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ekolodzy chcą ograniczenia stosowania pestycydów o 50%. Co na to resort rolnictwa?

  Redukcja o połowę to za mało? Ekolodzy proponują, żeby jeszcze bardziej zaostrzyć unijne propozycje dotyczące ograniczenie stosowania pestycydów i krytykują rząd za jego postawę. Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że nie zmieni swojego stanowiska i nadal na forum UE będzie sprzeciwiało się arbitralnym kryteriom redukcji środków ochrony roślin.   

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach chronionych

Komisja Europejska chce prawnie zobowiązać państwa członkowskie do ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin. Całkowity zakaz ma obowiązywać na obszarach chronionych.

czytaj więcej
Kukurydza

Środkami biologicznymi w omacnicę: rozpoznanie i termin stosowania

Omacnica prosowianka to szkodnik nr 1 w kukurydzy –​ i to się nie zmienia od kilku lat. W zeszłym roku jej presja była różna w zależności od regionu. A jak będzie w tym roku? Jakimi środkami biologicznymi najlepiej zwalczać omacnicę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)