Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach chronionych
Komisja Europejska chce prawnie zobowiązać państwa członkowskie do ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin. Całkowity zakaz ma obowiązywać na obszarach chronionych.
Po długim okresie przygotowań Komisja Europejska przedstawiła w środę swoje propozycje reformy unijnego prawa ochrony roślin. Oprócz ograniczenia stosowania środków ochrony roślin o połowę, władze w Brukseli dążą do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania ś.o.r. na obszarach chronionych.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, ograniczenia w chemicznej ochronie roślin są nieuniknione. – Dowody naukowe są jednoznaczne: utrata różnorodności biologicznej zagraża naszemu długoterminowemu bezpieczeństwu żywnościowemu – powiedział Timmermans w środę podczas prezentacji wniosku legislacyjnego w Brukseli.
Nowe "Rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin" jest częścią pakietu środowiskowego UE oraz "Ustawy o ochronie przyrody".
Zakaz wstępu na obszary chronione
Na tzw. obszarach Natura 2000 Komisja przewiduje wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin. Obejmują one ostoje ptaków oraz obszary florystyczno-faunistyczno-siedliskowe (FFH). W Niemczech obszary ochrony ptaków nie zostały jak dotąd objęte ograniczeniami, np. w ramach pakietu ochrony owadów.
Decydujące znaczenie ma zmniejszenie ilości
Głównym elementem rozporządzenia jest cel ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin i ryzyka z nimi związanego do 2030 roku, przy czym za podstawę przyjmuje się średnią za lata 2015-2017 (na poziomie krajów członkowskich, w zależności od dotychczasowego poziomu zużycia, redukcja do 2030 roku ma wynosić 35, 50 lub 65%).
KE chce zobowiązać państwa członkowskie do osiągnięcia tego celu. Urzędnik z Brukseli powiedział przedstawicielom prasy w środę, że przy obliczeniach decydujące znaczenie będzie miała ilość zastosowanych środków ochrony roślin wyrażona w kg/ha. Nie powiedział, czy stosowane będą również wskaźniki ryzyka.
Państwa członkowskie mogą odstąpić od tej zasady
Zgodnie z planami państwa członkowskie UE mogą w indywidualnych przypadkach odstąpić od celu ograniczenia stosowania ś.o.r. o 50%. Na przykład, jeśli już teraz mogą wykazać się wysoką redukcją emisji. Komisja Europejska zastrzega sobie jednak prawo do podniesienia celów redukcji emisji w niektórych przypadkach.
KE chce, aby cele były jak najbardziej wiążące
Do tej pory stosowanie środków ochrony roślin w krajach członkowskich regulowała dyrektywa UE. Za pomocą takich dyrektyw UE wyznacza cele. Państwa członkowskie UE muszą następnie uchwalić przepisy krajowe, aby je osiągnąć. W wielu przypadkach państwa członkowskie mają dużą swobodę działania. Jednak dotychczasowy sposób wdrażania rozporządzenia o ochronie roślin przez państwa członkowskie UE wywołał w Brukseli duże niezadowolenie – według kręgów unijnych zbyt małe ograniczenia i zbyt pobłażliwe kontrole.
Brak nowych środków
Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, która odpowiada za nowe rozporządzenie w sprawie ochrony roślin, wyraźnie zaznaczyła, że UE chce wspierać rolnictwo w najlepszy możliwy sposób - za pomocą funduszy ze wspólnej polityki rolnej oraz "szerokiego zestawu narzędzi alternatywnych". Oznacza to jednak również, że na dalekosiężne propozycje zmian w zarządzaniu gruntami nie przeznaczono żadnych nowych środków.
Piłka jest po stronie państw członkowskich
Teraz, gdy KE przedstawiła swoje wnioski legislacyjne, przyszła kolej na wypracowanie stanowisk przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Następnie mogą wynegocjować kompromis w sprawie ochrony roślin w ramach rozmów trójstronnych.
DBV: „nie tędy droga”
Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) krytykuje fakt, że w przyszłości wiele obszarów o wysokich plonach, takich jak obszary objęte programem Natura 2000, ma być uprawianych wyłącznie bez użycia środków ochrony roślin.
Konstantin Kockerols
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Najważniejsze tematy