Rolnicy mają serdecznie dość - coraz więcej protestów. AgroUnia planuje kolejny!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy mają serdecznie dość - coraz więcej protestów. AgroUnia planuje kolejny!

27.01.2022autor: Dorota Kolasińska

Nie tylko w Polsce rolnikom przelała się czara goryczy. Warunki produkcji są coraz trudniejsze, a ciężka praca jest  niekiedy całkiem nieopłacalna. AgroUnia zapowiada protesty w całej Polsce. 

W ostatnich dniach w mediach roiło się od informacji na temat organizowanych rolniczych protestów. Praktycznie każda branża w obecnej sytuacji obrywa rykoszetem inflacji i pandemii COVID-19. Wiele gałęzi produkcji całkowicie się nie opłaca, a przebranżowienie z dnia na dzień nie jest takie proste. W Polsce w minionym tygodniu protestowali plantatorzy buraków, sadownicy, zachodniopomorscy i opolscy rolnicy, a już w lutym AgroUnia zamierza sparaliżować kraj kolejnymi protestami. 9 lutego na drogi znów wyruszą ciągniki. 

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii zapowiedział organizację protestów w całej Polsce. Powodem jest pogarszająca się sytuacja w rolnictwie, potęgowana rosnącymi kosztami produkcji. 

- Jedna trzecia rodzin rolniczych żyje dzisiaj poniżej poziomu ubóstwa. Ludzie zarabiają na roli połowę tego, co muszą wydawać w ciągu miesiąca. Jednej czwartej rodzin rolniczych należą się zasiłki - powiedział Kołodziejczak dla Onetu.

- Mamy już kilkanaście potwierdzonych miejsc. Zapraszamy na drogi tych wszystkich, którzy są oburzeni beznadziejną polityka rządu. Będziemy pokazywać, jak niszczona jest polska produkcja, jak wzrosła inflacja, i jak dziś niskie ceny za nasze produkty niszczą produkcję polskiej żywności – wyjaśnił. 

r e k l a m a


W UE też nie jest kolorowo

Niemcy protestowali w minioną sobotę, zwykle ta manifestacja odbywała się podczas Zielonego Tygodnia i liczyła kilkadziesiąt tysięcy osób. Tym razem rolnicy planują protest 28 stycznia 2022 r. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, są oburzeni nowym projektem rozporządzenia w sprawie nawozów. Zwracają też uwagę na fatalną sytuację hodowców bydła. Zamierzają zablokować drogi. 

W Hiszpanii rolnicy z kolei mają dość szkodliwych działań rządu i pogarszającej się sytuacji w rolnictwie. Przyjechali tłumnie do Madrytu w niedzielę i manifestowali wspólnie z myśliwymi. Walczą m.in. o utrzymanie hodowli zwierząt gospodarskich, po tym jak sekretarz ds. konsumentów Alberto Garzon, obwinił duże hodowle bydła za niszczenie środowiska, a hodowców uznał za producentów niskiej jakości żywności na eksport. Planują kolejne manifestacje już w lutym. 

Na drogi wyjechali ciągnikami i maszynami rolniczymi także Czesi, by wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec zmian zasad wypłacania dopłat w nowej WPR po 2023 roku. Mają podobne podejrzenia jak polscy rolnicy, że w nowym rozdaniu faworyzowani będą jedynie mniejsi rolnicy. Niestety rząd nie zamierza zmienić zdania, więc rolnicy zamierzają zaostrzyć działania protestacyjne. 

W Irlandii z kolei walka z nieuczciwymi praktykami handlowymi sieci, które zaniżają ceny mięsa drobiowego. Pod jednym z tamtejszych sklepów sieci Lidl protestowali hodowcy drobiu. 

oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Kiedy wypada niedziela handlowa w 2022 r. - co się zmienia?

Choć w 2021 r. handlowcy znaleźli wiele furtek otwierających drzwi do obejścia przepisów, to Sejm w październiku zaostrzył zakaz niedzielnego handlu. W jaki sposób? Kiedy w 2022 r. będzie można zrobić zakupy w niedzielę?

czytaj więcej
Aktualności

Niemcy: 8-kilometrowy konwój ciągników zablokował Meklemburgię-Pomorze Przednie

W Niemczech rolnicy protestowali przeciwko niekorzystnym zapisom rozporządzenia nawozowego i ochrony wód podziemnych. W piątek 28. stycznia ich blokada sparaliżowała drogi dojazdowe do Schwerin.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

ROTR Rypin – AgroUnia ma pomysł jak pomóc rolnikom

Straty byłych dostawców opiewają na kwotę 25 mln zł, średnio każdy z nich nie otrzymał 30 tys. zł za dostarczony surowiec. Sprawa ciągnie się bardzo długo, a rolnicy są zrezygnowani. Pod siedzibą ROTR Rypin zjawił się lider AgroUnii, który ma pomysł, jak można pomóc rolnikom.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)