Rolnictwo Afryki: wyzwania dla kluczowego sektora gospodarki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo Afryki: wyzwania dla kluczowego sektora gospodarki

20.09.2021autor: Aneta Lewandowska

Mimo obfitości towarów i upraw, atrakcyjnych na całym świecie, rolnictwo Afryki boryka się z wieloma wyzwaniami. Jakie są główne zagrożenia dla afrykańskich rolników? 

Problem głodu

Dostęp do żywności jest jednym z fundamentalnych praw człowieka na całym świecie. Mimo to, w 2020 roku w Afryce 155 milionów ludzi stanęło w obliczu poważnego kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego, a sytuacja może się pogorszyć. Ceny żywności niebezpiecznie wzrosły do poziomów, które w ostatnich dwóch dekadach spowodowały braki żywnościowe oraz wywołały zamieszki i protesty w wielu częściach świata.

Zapewnienie, że ta sytuacja się nie pogorszy, ale poprawi, zależy od zdolności kraju do produkcji żywności i importu z zagranicy. Tu właśnie pojawia się handel, a jego rola wcale nie jest mała. Światowa wartość importu potroiła się od początku wieku, a dziś około 80% ludności na świecie je, przynajmniej w części, żywność z importu.

Zróżnicowane rolnictwo Afryki

Rolnictwo pozostaje jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Afryki, a także zapewnia miejsca pracy, zatrudniając większość ludności kontynentu. Afryka jest znana z wielu różnych produktów rolnych ze względu na zróżnicowanie gleb na całym obszarze. Tego typu gleby są w stanie przynosić pewne dochody, z upraw takich jak bawełna, kawa, herbata, tytoń, kukurydza i kakao, itd.

Wiele krajów rozwijających się zwiększyło swoją specjalizację w eksporcie upraw, kosztem konsumpcji krajowej, produkując więcej produktów rolnych na zewnątrz, ale głodując wewnątrz, a także importując żywność, która prawdopodobnie mogłaby być produkowana lokalnie, a nie kupowana.
Tunel uprawny w Kenii
To uzależnienie od dostaw zagranicznych zdecydowanie zwiększa ryzyko i wahania cen, co z kolei zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w wielu krajach.

r e k l a m a

Główne importowane dobra:

Auta, ropa naftowa, nasiona oleiste, ryż, elektronika, maszyny, odzież i akcesoria, elektronika i części zamienne, chemikalia.

Główne eksportowane dobra:

Tytoń, ziarna kawy i kawa, materiały surowe i surowcowe, minerały (np. diamenty).

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Australijska wołowina: najpopularniejsze rasy i ich zalety

Jakie są najpopularniejsze rasy bydła mięsnego w Australii? Z jakimi problemami mierzą się australijscy hodowcy krów? 

czytaj więcej
Aktualności

Ida niszczy największy port zbożowy w USA u progu żniw!

Huragan Ida nie tylko wyrządził ogromne straty w uprawach i gospodarstwach Luizjany, ale uszkodził największy port zbożowy USA. Co z amerykańskim eksportem? 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)