Rząd przyjął zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rząd przyjął zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich

08.04.2021autor: Kamila Szałaj

Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków PROW i uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia projektu nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich przyjęte dziś przez rząd. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do unijnych wymogów.

Przyjęte dziś przez Radę Ministrów przepisy określają ostateczny termin na zgłoszenie zmian do wniosku o płatność – do 31 maja roku, w którym wniosek został złożony.

Ministrowi rolnictwa umożliwiono przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.).

Ponadto zmienione przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania zdjęć wykonanych i przesyłanych przez stronę postępowania z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy to tzw. zdjęć geotagowanych w sprawie o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu oraz w ramach PROW. Są to zdjęcia zawierające informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania. 

- Zdjęcia geotagowane stanowią element wykorzystania nowych technologii, który będzie mógł być wykorzystywany jako dowód w sprawie, na podstawie którego można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika, czy wypełnienia przez niego zobowiązań - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy.

Ponadto Prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych oraz zintegrowanego systemu kontroli dla celów naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych.

Natomiast partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli składać wnioski o wybór operacji oraz inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji drogą elektroniczną.

Dodatkowo usprawniono rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy oraz pomocy technicznej w ramach PROW na lata 2014-2020.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Natomiast przepisy dotyczące udostępniania danych przez ARiMR zaczną obowiązywać 12 czerwca 2021 r.

ksz, oprac. na podst. MRiRW, RCL
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rada Kobiet w Rolnictwie – zgłoś się!

Zarządzenie o utworzeniu Rady Kobiet w Rolnictwie weszło w życie, a resort rolnictwa czeka na zgłoszenia kandydatek. Zadaniem Rady będzie analiza aktualnej sytuacji kobiet w rolnictwie oraz podejmowanie inicjatyw w celu poprawy i wzmacniania ich pozycji na wsiach. 

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty bezpośrednie. Ilu rolników złożyło wnioski?

Od 15 marca można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Ilu rolników już je złożyło w aplikacji eWniosek?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)