Podstawowym celem jest bezpieczeństwo żywnościowe!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podstawowym celem jest bezpieczeństwo żywnościowe!

11.03.2022autor: Marcin Jajor

– Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej w ramach Zielonego Ładu jest w obecnym czasie rzeczą nieodpowiedzialną – podkreślał Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa podczas siódmej edycji Forum Wołowiny w Warszawie.

Głównym tematem dwudniowego spotkania w gronie producentów wołowiny, polityków, naukowców, przetwórców i przedstawicieli związków branżowych są wyzwania stawiane producentom wołowiny w strategii „Od pola do stołu”. Zakłada, że KE będzie dążyła do wsparcia promocji mięsa produkowanego w sposób zrównoważony i niskoemisyjny.

Jak pytał Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, które było gospodarzem spotkania – w jaki sposób polscy rolnicy mają się dostosować do tych wyzwań? Warto też się zastanowić czy wszystkie założenia Zielonego Ładu i propozycje z nim związane idą w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego w czasach zbrojnego konfliktu na Ukrainie.

– Czas jest szczególny! Mówimy dziś o wołowinie, ale  trzeba mówić również o całym rolnictwie i bezpieczeństwie żywnościowym. To o czym dyskutowaliśmy na radzie ministrów rolnictwa UE dwa tygodnie temu, tj. pomyśle zakazania promocji mięsa czerwonego, w tym wołowego – przestaje być aktualnie. Polska stoi na czele państw, które się temu sprzeciwiają i na szczęście pomysł został bardzo mocno skrytykowany. Mam nadzieję, że w nowej sytuacji, w której się aktualnie znaleźliśmy – umrze całkowicie – nawiązywał Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa.

r e k l a m a
Jak mówił Kowalczyk, choć produkcja ma być zgodna z ochroną środowiska i ochroną klimatu – czego nikt nie kwestionuje – są pewne hierarchie ważności. W dobie wojny na Ukrainie podstawowym celem jest bezpieczeństwo żywnościowe! A sytuacja jest naprawdę bardzo dramatyczna, szczególnie na południu tego kraju.

– Wątpię, żeby tamtejsi rolnicy mieli możliwość obsiania pola.  Na terenach, gdzie krążą wojska rosyjskie każdy rolnik, który wychodzi w pole jest mordowany. Wysadzane są składy paliw. Wyobrażamy sobie Ukrainę, która jest ogromnym eksporterem zboża. Jeśli w znaczniej części pola nie będą obsiane, nie będzie zbiorów w tym roku. Wielki potencjał zboża ukraińskiego nie trafi na rynek i będziemy mieli problem walki z głodem a nie z klimatem! Dlatego jestem przekonany, że KE będzie zupełnie inaczej podchodziła do europejskiego i polskiego rolnictwa oraz bilansu klimatycznego w hodowli bydła oraz że WPR na następne lata będzie ulegała znaczącej modyfikacji – podkreślał Kowalczyk.

Dodawał też, że o ile dziś nadwyżki żywności w Europie do końca sezonu są tak duże, że jesteśmy w stanie wyżywić wiele milionów osób w Europie, wszyscy zastanawiają się jak będziemy produkować więcej żywności w przypadku braku zboża z Ukrainy.

– Czy zatem nie powinniśmy odsunąć w czasie wprowadzenie nowej WPR i Zielonego Ładu w UE – pytał Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i moderator tegorocznej edycji Forum Wołowiny.

– Wystąpiłem do KE, żeby na jakiś czas zrezygnować z wyłączenia gruntów produkcji rolnej. A zatem nawet jeśli nie powinniśmy zrezygnować z całego Zielonego Ładu, to jednak z niektórych jego zapisów na pewno tak. Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej jest w obecnym czasie rzeczą nieodpowiedzialną. Należy się też zastanowić na tym, czy nie przesunąć redukcji zużycia nawozów czy środków produkcji rolnej, bo są to elementy plonotwórcze – odpowiadał Kowalczyk.

mj

autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dziś rolnicy mają swój dzień - Święto Izydora Oracza

15 maja to jedyny dzień, który uznany został za święto rolników. Przypada wtedy Patronalne Święto Rolników – dzień Świętego Izydora Oracza.

czytaj więcej

Copa Cogeca - Bezpieczeństwo żywnościowe

Wspólne oświadczenie wydane przez Komisje Europejską, która zaznaczyła pilną potrzebę wzmocnienia UE w ramach bezpieczeństwa żywnościowego.

czytaj więcej

O czym rolnik powinien pamiętać kupując materiał siewny?

Wybór materiału siewnego jest jedną z kluczowych decyzji, które musi podjąć rolnik, mając na względzie wielkość i jakość przyszłego plonu. Przypominamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału do siewu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)