Dziś rolnicy mają swój dzień - Święto Izydora Oracza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dziś rolnicy mają swój dzień - Święto Izydora Oracza

15.05.2022autor: Patrycja Bernat

15 maja to jedyny dzień, który uznany został za święto rolników. Przypada wtedy Patronalne Święto Rolników – dzień Świętego Izydora Oracza.

15 maja to dzień, podczas którego celebrujemy Świętego Izydora Oracza. Patrona ciężko pracujących ludzi i rolników. 

Jak to się zaczęło? Trochę historii..

Izydor zwany oraczem narodził się w 1082 roku w Hiszpanii w skromnej rodzinie rolników. Całe ich życie skoncentrowane było na pracy na roli oraz modlitwie. Po śmierci rodziców Izydorowi został jedynie pług, który wykorzystywał, aby pomagać sąsiadom. Legenda głosi, że pewnego razu przy Izydorze w trakcie pracy zauważono dwie białe postaci, które mu pomagały – byli to Aniołowie.
Tytuł świętego przyznano mu już za jego życia, oficjalnie jednak w XVII wieku przez Papieża Grzegorza XV.

Rolnik bardziej godny zaufania niż policjant i ksiądz 

W kwietniu 2022 roku w Polsce przeprowadzono badanie przez agencję badawczą SW Research, dotyczące zaufania obywateli do zawodów. W zestawieniu uwzględniono 34 profesje. Na wysokiej pozycji, bo w pierwszej połowie stawki na 13 miejscu znalazł się rolnik indywidualny w średnim gospodarstwie. Polacy cenią tę grupę zawodową wyżej niż policjantów, księży, księgowych czy przedsiębiorców. Bardzo wysokim i wysokim zaufaniem darzy rolników aż 53% spośród ankietowanych osób.

r e k l a m a

Bez rolnika nie byłoby żywności!

Rolnictwo jest niezwykle ważnym sektorem gospodarczym w naszym kraju. Szczególnie teraz, gdy bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone. Wojna dobitnie pokazała, że w tym momencie nie ma nic ważniejszego od zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
Rolnicy często muszą zmierzać się z komentarzami, chociażby podczas strajków, gdy po prostu walczą o swoje, ze skoro im źle to należy się przebranżowić. Gdyby posłuchali, to skąd mielibyśmy żywność? Dlatego tak ważne jest docenienie codziennej pracy gospodarza i serca, w jakie w nią wkłada.

Z okazji tego święta chcielibyśmy życzyć wszystkim rolnikom i rolniczkom dobrej pogody i znakomitych plonów!

Nie zapomnijcie też o naszym konkursie, w którym można wygrać ładowarkę Weidemann Hoftrac 1390.



Źródło: arch.TPR/BIMKAL
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rolnik bardziej godny zaufania niż adwokat, ksiądz i księgowy. Ranking 2022

Odbyły się kolejne badania dotyczące popularności poszczególnych grup zawodowych według Polaków. Który zawód jest poważany najbardziej i gdzie w zestawieniu lądują rolnicy?

czytaj więcej

Weź udział w konkursie „Rolnik - zawód wielkiej wagi” i wygraj ładowarkę Weidemann 1390!

Oszacuj wagę ładowarki Weidemann 1390 z paletą gazet Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, wymyśl hasło promocyjne dla „top agrar Polska” i wygraj! Na zgłoszenia czekamy do 31 sierpnia br.!

czytaj więcej
Aktualności

Rada rolnictwa: Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem, EZŁ zagrożeniem

Bezpieczeństwo żywnościowe tak ważne, jak militarne - taki wniosek przedstawiono w czasie wtorkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Pojawiły się też po raz kolejny krytyczne wnioski dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)