Minister Puda nie pojawił się na ważnym spotkaniu z lekarzami weterynarii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Puda nie pojawił się na ważnym spotkaniu z lekarzami weterynarii

20.08.2021autor: Dorota Kolasińska

Sytuacja Urzędowych Lekarzy Weterynarii jest ciężka. Podczas umówionego spotkania na temat możliwości poprawy sytuacji, w resorcie rolnictwa… zabrakło ministra Pudy. Lekarze weterynarii są zaniepokojeni biernością decydentów, w tak ważnej sprawie, jaką jest krajowa weterynaria.

Tym razem nie chodzi jednak o niskie i nieadekwatne do trudnego wykształcenia pensje, niedofinansowanie Inspekcji i niedocenienie pracy lekarzy weterynarii. Chodzi o bezpieczeństwo polskiej żywności! Praca urzędowych lekarzy weterynarii jest bardzo ważna – na różnych etapach produkcji żywności.

Niestety zaplanowane rozmowy na temat przyszłości państwowych służb weterynaryjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się bez ministra, jednego z ważniejszych decydentów w tej sprawie.

– Dotychczas działania podejmowane przez nasze środowisko, ukierunkowane były na pokazywanie czym zajmują się lekarze weterynarii zatrudnieni w Inspekcji Weterynaryjnej, za co odpowiadają Urzędowi Lekarze Weterynarii. Mamy świadomość, że nasza praca jest niewidoczna i niedoceniana dopóki jest dobrze wykonywana i to w sposób ciągły. Nie zmienia to jednak faktu, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za zdrowie obywateli naszego kraju, przyszłość rolnictwa jak również rozwój gospodarki Polski. To prowadzone przez nas badania i nasze podpisy, składane na świadectwach weterynaryjnych, warunkują możliwości eksportowe. Wydawać by się mogło, że to wystarczająco duża społecznie rola, aby traktować nas jak partnerów do rozmowy – mówią Urzędowi Lekarze Weterynarii. Na spotkaniu pojawiła się dyrektor departamentu i Główny Lekarz Weterynarii,  nie pojawił się jednak ani minister Puda, ani żaden z wiceministrów resortu rolnictwa.

r e k l a m a
Lekarze weterynarii mają świadomość, że to właśnie ministrowie będą decydować o końcowym kształcie ich warunków pracy i rozporządzeń, a mimo to nie uczestniczyli w spotkaniu. Lekarze weterynarii chcieli przedyskutować kwestię wynagrodzeń urzędowych lekarzy weterynarii i pensji dla pracowników Inspekcji Weterynarii. 

Lekarze przedstawili propozycje rozwiązań, m.in.: 

1. Uporządkowania kwestii  związanych z formą umów zawieranych pomiędzy PIW a lekarzami weterynarii.

2. Rewaloryzacja stawek oraz system waloryzacji na przyszłość.

3. Wprowadzenie świadectw zdrowia dla bydła przemieszczanego .

4. Stawki postojowe.

5. Wprowadzenie wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii odbywających 200 h staż w rzeźniach, który jest warunkiem do podjęcia pracy w wyznaczenia PLW.

6. Wprowadzenie opłat za świadectwa eksportowe.

– Kilka dni temu jedna z partii złożyła wniosek o wotum nieufności dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Swój wniosek argumentowali tym, że za nami 10 miesięcy bierności obecnego Ministra Rolnictwa. Dziś bierność ta się potwierdziła. Na spotkanie na którym mowa miała być o przyszłości tak strategicznego elementu jak weterynaria, mimo wcześniejszych zapowiedzi - Pan Minister nie przyszedł – powiedział prezes SULW Bartosz Woźniak.

– Mamy nadzieję, że podczas kolejnych spotkań zostaną przedstawione jakieś propozycje. Niestety dzisiejsze spotkanie pokazało, że w resorcie rolnictwa brakuje pomysłu na naprawę sytuacji – skomentował niezbyt udane spotkanie wiceprezes SULW, Maciej Królewiecki.

 

 dkol



autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jakie priorytety w rolnictwie stawia nowy minister rolnictwa?

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim zgodnie z zapowiadaną rekonstrukcją rządu odwołano Grzegorza Pudę, a na stanowisku ministra rolnictwa zastąpi go Henryk Kowalczyk. Po zaprzysiężeniu odbyła się konferencja obydwu ministrów.

czytaj więcej

Weterynarze chcą podwyżek. "Inspekcji grozi paraliż"

Organizacje lekarzy weterynarii zamierzają wspólnie walczyć o godziwe wynagrodzenia. Żądają podwyżek zarówno dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, jak i urzędowych lekarzy weterynarii wykonujących czynności zlecone. Zdaniem sygnatariuszy Porozumienia Warszawskiego niezbędne jest zwiększenie wydatków budżetowych na ten cel jeszcze w projekcie budżetu na 2022 r.

czytaj więcej
Aktualności

Sejmowa komisja o wotum nieufności dla ministra Pudy

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek opozycji o votum nieufności dla ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Głosowanie w Sejmie już dzisiaj wieczorem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)