Mączka mięsno – kostna: kiedy będzie można ją stosować i u jakich gatunków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mączka mięsno – kostna: kiedy będzie można ją stosować i u jakich gatunków?

19.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Być może już jesienią mączka mięsno-kostna mogłaby częściowo być ponownie dozwolona w żywieniu drobiu i świń. Propozycja ta cieszy się dużym poparciem w UE.

Prawie wszystkie państwa członkowskie UE opowiedziały się za dopuszczenia mączki zwierzęcej w paszach dla zwierząt. W głosowaniu nad odpowiednim wnioskiem Komisji w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) wstrzymały się od głosu tylko Francja i Irlandia.

Jak powiedział w piątek AGRA-EUROPE rzecznik Komisji, projekt rozporządzenia delegowanego zostanie poddany trzymiesięcznemu przeglądowi przez Parlament Europejski i Radę, gdy tylko będzie dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. Celem jest oficjalne przyjęcie aktu prawnego jesienią.

Według rzecznika Komisji istnieją konkretne plany ponownego umożliwienia żywienie drobiu mączką wieprzową i żywienie świń mączką drobiową w żywieniu (skarmianie krzyżowe). W Unii Europejskiej nie było to dozwolone od czasu kryzysu rynkowego wywołanego przez gąbczastą encefalopatię bydła (BSE).
Projekt przewiduje również zezwolenie na żywienie mączką z owadów.

Jak powiedział rzecznik, u przeżuwaczy nie będzie można stosować mączki mięsno-kostnej. Jednak w przyszłości kolagen i żelatyna pochodzące z przeżuwaczy będą mogły być stosowane u innych gatunków, na przykład w paszach dla drobiu i świń. Skarmianie mączką mięsno-kostną tego samego gatunku zwierząt powinno pozostać zabronione poza wyjątkami w akwakulturze. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com
fot. topagrar.com
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: znów jest drogo

Ropa naftowa wracając do cen sprzed pandemii, ciągnie do góry ceny oleistych. Drożeje rzepak z nowych zbiorów.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: na świecie ceny wracają, u nas chwilowy zastój

Na giełdowych parkietach, pod wpływem sytuacji politycznej, notowania pszenicy wracają na wyższe pułapy. W krajowym skupie handlowcy oczekują na impuls ze strony eksportu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek tuczników: ceny powinny być stabilne, ale spadają

Jak to zwykle bywa, gdy za Odrą ceny świń się stabilizują u nas jest to powód do obniżek. Skupujący, a szczególnie ubojnie mówią wprost, brak podwyżek w Niemczech w Polsce jest impulsem do obniżek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)