Rynek tuczników: ceny powinny być stabilne, ale spadają
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: ceny powinny być stabilne, ale spadają

15.04.2021autor: Jan Bromberek

Jak to zwykle bywa, gdy za Odrą ceny świń się stabilizują u nas jest to powód do obniżek. Skupujący, a szczególnie ubojnie mówią wprost, brak podwyżek w Niemczech w Polsce jest impulsem do obniżek.

Sytuacja ta jest wręcz komiczna. Bowiem zgodnie z tym tokiem rozumowania w naszym kraju nie ma mowy o stabilnej cenie, może ona spadać albo rosnąć. Nie ma to w zasadzie żadnego uzasadnienia, jednak ubojnie i pośrednicy działają w tym schemacie od dłuższego czasu. Tak jest i w tym tygodniu  - choć w Niemczech ani mała ani duża giełda nie wykazała jakiegokolwiek ruchu cenowego (cena na małej giełdzie to 1,54 euro/kg w klasie E, a na dużej 1,5 euro/kg w kl. E) u nas pośrednicy opuścili cenniki o przynajmniej 20 gr/kg żywca.

Obecnie maksymalne stawki sięgają 5,3 zł/kg żywca i 6,8 zł/kg wagi poubojowej. Przeważnie jednak rolnicy otrzymują poniżej 5 zł/kg żywca. Takie stawki znowu pod znakiem zapytania stawiają opłacalności produkcji.

W cyklach otwartych mocno zdrożał w ostatnim czasie warchlak, natomiast w cyklu zamkniętym kluczowe są koszty pasz, które nadal utrzymują swój wysoki poziom. Zdaniem specjalistów, w niedługim czasie ceny tuczników powinny wzrosnąć, a to za sprawą zwiększającego się popytu ze strony chińskich odbiorców. Nowe ogniska ASF w tym kraju wyhamowały rozwój rodzimej produkcji przez co zapotrzebowanie na mięso z Europy może rosnąć. Pytanie tylko, czy polscy skupujący dadzą naszym rolnikom na tym zarobić czy nadal przy każdej nawet najmniejszej okazji będą dusić stawki do nieopłacalnych poziomów. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Mączka mięsno – kostna: kiedy będzie można ją stosować i u jakich gatunków?

Być może już jesienią mączka mięsno-kostna mogłaby częściowo być ponownie dozwolona w żywieniu drobiu i świń. Propozycja ta cieszy się dużym poparciem w UE.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)