Krzysztof Jażdżewski wrócił na stanowisko zastępcy GLW
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krzysztof Jażdżewski wrócił na stanowisko zastępcy GLW

28.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Wczoraj na stanowisko Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii został powołany lek. wet. Krzysztof Jażdżewski. Co będzie należało do jego kompetencji? 

Wczoraj minister Grzegorz Puda powołał na stanowisko zastępcy GLW lek. wet. Krzysztofa Jażdżewskiego. W jego kompetencjach będzie między innymi zdrowie i ochrona zwierząt, granic i laboratoriów. 

Przypomnijmy, że odwołanie ze stanowiska zastępcy GLW Krzysztofa Jażdżewskiego w 2018 r. odbiło się głośnych echem w mediach. 12 grudnia 2018 r. AgroUnia zablokowała autostradę A2. Protest wówczas był związany z importem trzody chlewnej z litewskich stref czerwonych do Polski. Decyzję o odwołaniu Jażdżewskiego ze stanowiska zastępcy GLW podjął wówczas były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który skomentował to na swoim Twitterze, w następujący sposób;

– Moim obowiązkiem jest dbanie o polskich rolników. Nie mam wpływu na swobodny obrót wieprzowiną z terenów wolnych od #ASF. Ale nie może być tak, że świnie hodowane przez naszych rolników przerastają, a do PL sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej na Litwie – napisał wtedy były szef resortu rolnictwa. 

Z tą sytuacją nie zgadzało się grono lekarzy weterynarii, gdyż uważali, że sytuacja doprowadzi do tego, że decyzje powiatowych czy wojewódzkich lekarzy weterynarii będą narażone na kontratak protestujących rolników, których opinie nie są merytorycznie uzasadnione.

- Takie postępowanie może wkrótce doprowadzić do sytuacji, w której wystąpi „efekt mrożący” i żaden organ Inspekcji Weterynaryjnej nie będzie w stanie podejmować bezstronnych, autonomicznych, zgodnych z prawem działań w obawie przed konsekwencjami opartymi na politycznych a nie merytorycznych podstawach. Powstanie sytuacja, w której każda grupa hodowców będzie mogła oprotestować decyzję powiatowego, wojewódzkiego lub głównego lekarza weterynarii i mieć nadzieję, że organ ten, z obawy o utratę pracy czy na skutek politycznych nacisków, swoją decyzję zmieni zgodnie z jej oczekiwaniami - napisało w stanowisku wówczas Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

r e k l a m a
Z kolei pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wysłali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym decyzję ministra rolnictwa J. K. Ardanowskiego nazwali kuriozalną, stwierdzając, że zezwolenia na import świń ze strefy czerwonej były wydawane zgodnie z prawem, a ASF w tej strefie wystąpił jedynie u dzików. 

Wczoraj podczas konferencji AgroUnii w Olsztynie (dot. grypy ptaków) Michał Kołodziejczak poprosił o komentarz dotyczący tej sytuacji byłego ministra Ardanowskiego, który postawił się wówczas po stronie rolników, aby skomentował tę sprawę jako szef Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP.
dkol  
Fot. GIW
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Jak wygląda proces luzowania obostrzeń na terenach objętych ASF? - wywiad z dr Bogdanem Konopką

Główny Lekarz Weterynarii – dr Bogdan Konopka w rozmowie z nami zapowiada zdjęcie niebieskich stref na Warmii i Mazurach. Jak wygląda proces luzowania obostrzeń na terenach objętych ASF?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Zmiany stref ASF w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubelskim i mazowieckim

Niektórzy hodowcy trzody będą mogli odetchnąć, bowiem KE zgodziła się na zmniejszenie ograniczeń dot. ASF w niektórych powiatach. Mniejsze obostrzenia względem badań i być może lepsze stawki w zakładach ubojowych zapewne wielu hodowców ucieszy.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

GIW o działaniach zmierzających do uwolnienia kraju od ASF

- Najważniejsze jest odseparowanie świń domowych od środowiska zewnętrznego, w którym stwierdza się cyrkulację wirusa - ocenił dr Krzysztof Jażdżewski z Głównego Inspektoratu Weterynarii podczas posiedzenia Branżowego Porozumienie ds. Walki z ASF. Zaznaczył, że najczęstszą przyczyną ognisk są uchybienia w stosowaniu bioasekuracji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)