Zmiany stref ASF w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubelskim i mazowieckim
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiany stref ASF w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubelskim i mazowieckim

05.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Niektórzy hodowcy trzody będą mogli odetchnąć, bowiem KE zgodziła się na zmniejszenie ograniczeń dot. ASF w niektórych powiatach. Mniejsze obostrzenia względem badań i być może lepsze stawki w zakładach ubojowych zapewne wielu hodowców ucieszy.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o korzystnych uzgodnieniach z Komisją Europejską potwierdzonych już decyzją. Zniesiono kilka niebieskich i czerwonych plam na mapie ASF. Z pewnością ucieszy to hodowców, którzy mieli już dość zaniżanych stawek przez strefy niebieskie i czerwone. 

Z obszaru zagrożenia (kolor niebieski) zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami (kolor czerwony) następujące gminy: gmina Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim, gmina Jeziorany - w powiecie olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim. Z kolei w woj. lubelskim Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice - w powiecie chełmskim, Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno - w powiecie zamojskim, Ostrówek, Lubartów - w powiecie lubartowskim.

Obszar zagrożony został zniesiony w woj. wielkopolskim w powiatach konińskim, kaliskim oraz i wszystkie gminy nim objęte zostały przeniesione do obszaru ochronnego – powiat kaliski - Blizanów, Stawiszyn, Żelazków, koniński - Grodziec, pleszewski - Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów. Pisaliśmy o tym również TUTAJ. 

Ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) zostały przeniesiono do obszaru ochronnego (żółty) gminy w następujących powiatach: pułtuski - Pokrzywnica, Winnica i Świercze, ciechanowski - Grudusk, mławski- Stupsk i Wiśniewo, płoński - Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż, płocki - Bulkowo i Staroźreby w woj. mazowieckim. 




oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF – zmiany w kolorach i nazewnictwie stref

Poprzednia decyzja Komisji Europejskiej dot. środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń utraciła moc i 21 kwietnia br. została zastąpiona nowym rozporządzeniem. Zmienia się nazewnictwo stref i kolorystyka obszarów, na których wstąpił ASF. 

czytaj więcej
Aktualności

Krzysztof Jażdżewski wrócił na stanowisko zastępcy GLW

Wczoraj na stanowisko Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii został powołany lek. wet. Krzysztof Jażdżewski. Co będzie należało do jego kompetencji? 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Chinach szaleje na północy kraju

W tym roku afrykański pomór świń nie odpuszcza w chińskich chlewniach. Nadal wyrządza poważne szkody w tamtejszej populacji trzody. Eksperci szacują, że pogłowie spadło o około 20% w 2021 r. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)