Kary od KE za Turów już się posypały – obrywa rolnictwo!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kary od KE za Turów już się posypały – obrywa rolnictwo!

22.06.2022autor: wk

  Komisja Europejska o ponad 23,5 mln euro zmniejszyła budżet dotacji w I filarze Wspólnej Polityki Rolnej. Bruksela wykonała w ten sposób wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie konfliktu z Czechami wokół elektrowni Turów.

Na ręce ministra rolnictwa została złożona interpelacja posłanek Henryki Krzywonos-Strycharska, Anny Wojciechowska i Krystyny Skowrońskiej z Koalicji Obywatelskiej, w której posłanki przypominają, że ok. 900 mln złotych wynosi kara nałożona przez TSUE za brak likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. I pytają, jakie skutki  ponosi z tego tytułu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie będzie kar za sędziów

W odpowiedzi udzielonej przez wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika, można przeczytać, że MRiRW nie ponosi skutków finansowych z powodu nałożenie przez TSUE kary za brak likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że z tego tytułu Komisja Europejska nie dokonała żadnych korekt w europejskich funduszach rolniczych, czyli Europejskim Funduszu Rolniczego Gwarancji – EFRG (I filar) oraz Europejskim Funduszu Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – EFRROW (II filar).

Kary tylko za Turów

Ale jednocześnie ministerstwo rolnictwa przyznaje, że w innym konflikcie z Brukselą kary już się posypały. Chodzi o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 20.09.2021 w sprawie Republika Czeska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. To konflikt wokół elektrowni Turów. Wprawdzie rząd dogadał się w lutym z Czechami, ale za nim do tego doszło kary na Polskę nałożył unijni Trybunał. Ponieważ Polska nie chciała płacić, Bruksela zaczęła obcinać fundusze, które przesyła Polsce. I tym razem dostało się rolnikom. 

Komisja Europejska dokonała już dwukrotnie „korekt” w wypłaconych Polsce dotacjach. Najpierw w kwietniu 2022 r na kwotę 15.037.397,26 euro a następnie w czerwcu 2022 r., na kwotę 8.517.116,44 euro.

Będzie mniej na dopłaty bezpośrednie?

Pieniądze pomniejszą Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG), za pośrednictwem, którego kraje UE muszą oferować:

·       system płatności podstawowej dla rolników

·       płatność z tytułu zazieleniania (za zrównoważone praktyki rolnicze)

·       płatność dla młodych rolników.

wk

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Fundusz Gwarancyjny dla rolników – jakie miałby pełnić funkcje?

  NSZZ RI „Solidarność” po raz kolejny podnosi konieczność pilnego powołania funduszu gwarancyjnego dla rolników. Jego zadaniem byłoby to zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu płodami rolnymi i wypłata rolnikom należności w sytuacji bankructwa podmiotu skupowego.

czytaj więcej
Aktualności

Lista praktyk zrównoważonego rolnictwa - sprawdź, czy je stosujesz!

  Europejski Zielony Ład wymusza zmiany w rolnictwie. Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego wyszło naprzeciw potrzebom rolników i opublikowało listę najważniejszych praktyk dotyczących zrównoważonej produkcji zwierzęcej oraz korzyści jakie wynikają z jej prowadzenia.

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty bezpośrednie i modernizacja gospodarstw: coraz mniej rolników ubiega się o wsparcie

  Agencja wstępnie podsumowała najpopularniejsze kampanie składania wniosków przez rolników. Coraz mniej beneficjentów ubiega się o pomoc.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)