Dzierżawa od spółki dla wspólnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzierżawa od spółki dla wspólnika

23.08.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Czy jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zawrzeć umowę dzierżawy gruntu rolnego ze swoim wspólnikiem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu?

Odpowiedź: Na wstępie należy zaznaczyć, że jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to taka, w której wszystkie udziały należą do jednej osoby. Faktycznie zatem jedna osoba decyduje o losach spółki. Może zatem wyznaczyć siebie na członka zarządu lub powierzyć tę funkcję jednej bądź kilku innym osobom. W omawianym przypadku jednoosobowa sp. z o.o. ma zawrzeć ze swoim wspólnikiem umowę dzierżawy. Z pozoru wydaje się, że stronami umowy ma być ta sama osoba (wspólnik sam sobie wydzierżawia ziemię). Z punktu widzenia prawnego jednak są to dwie różne osoby, mające swoje odrębne byty prawne, prawa i obowiązki.

W przypadku, gdy spółka ma zawrzeć umowę z jedynym wspólnikiem przyjmuje się, że dla ochrony osób trzecich taka czynność winna być zawarta w szczególnej formie. Zgodnie z treścią art. 210 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku, gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi i jest on zarazem jedynym członkiem zarządu, czynność prawna (umowa dzierżawy) między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego. Gdyby jednak w spółce jedyny wspólnik nie był członkiem zarządu lub w zarządzie byłaby jeszcze inna osoba reprezentująca spółkę, umowa dzierżawy nie wymaga już formy aktu notarialnego.

adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Długi po spółce cywilnej przy wystąpieniu z niej

Pytanie: W 2018 r. wystąpiłem ze spółki cywilnej, otrzymałem należną mi spłatę i na jakiś czas straciłem kontakt z byłymi wspólnikami. Wiem jednak, że spółka trwa nadal. W ostatnim czasie otrzymałem wezwanie do zapłaty od byłych wspólników. Twierdzą oni, że spłacili wspólnie jakiś dług, który powstał przed moim wystąpieniem i ja również za niego odpowiadam. Czy muszę ten dług zapłacić, skoro wystąpiłem ze spółki i otrzymałem spłatę?

czytaj więcej
Aktualności

Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy

Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).

czytaj więcej
Bydło mleczne

Sery zagrodowe – z miłości i pasji. Rolniczy handel detaliczny na Mazowszu

W gospodarstwie na Mazowszu powstają smakowite sery regionalne od szczęśliwych krów. Agnieszka Piętka z Kolonii Pogorzel spełniła swoje marzenia, aby gospodarstwo poza produkcją mleka mogło się czymś wyróżnić.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)