Długi po spółce cywilnej przy wystąpieniu z niej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Długi po spółce cywilnej przy wystąpieniu z niej

17.10.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: W 2018 r. wystąpiłem ze spółki cywilnej, otrzymałem należną mi spłatę i na jakiś czas straciłem kontakt z byłymi wspólnikami. Wiem jednak, że spółka trwa nadal. W ostatnim czasie otrzymałem wezwanie do zapłaty od byłych wspólników. Twierdzą oni, że spłacili wspólnie jakiś dług, który powstał przed moim wystąpieniem i ja również za niego odpowiadam. Czy muszę ten dług zapłacić, skoro wystąpiłem ze spółki i otrzymałem spłatę?

Odpowiedź: Spółka cywilna nie jest podmiotem, jak np. spółka z o.o. Spółka cywilna jest umową, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 Kodeksu cywilnego). Wspólnicy działają zatem w imieniu swoim, nabywają majątek dla siebie i zaciągają zobowiązania na siebie, a nie na spółkę.

Spółki cywilnej nie można pozwać, a jedynie jej wspólników, którzy za zobowiązania odpowiadają całym swoim majątkiem. Wreszcie, za zobowiązania te odpowiadają solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel może domagać się zapłaty długu od wszystkich wspólników razem, od kilku z nich lub od jednego.

Ten z nich, który spłaci dług ma prawo żądać od pozostałych, by zwrócili mu przypadające na nich części (tzw. regres). Wspólnik, który występuje ze spółki odpowiada za zobowiązania spółki za czas do wystąpienia. Wspólnik, który do niej przystępuje odpowiada solidarnie również za zobowiązania powstałe zanim do niej przystąpił.

Odnosząc powyższe do pytania Czytelnika – wezwanie do zapłaty części długu skierowane do niego jest zasadne, jeśli dług ten rzeczywiście powstał przed wystąpieniem przez niego ze spółki. Bez znaczenia jest przy tym, że wspólnikowi wypłacono przypadający na niego udział w spółce.

Przed zapłatą warto jednak sprawdzić po pierwsze, kiedy dług powstał, a po drugie, czy nie uległ przedawnieniu. Długu przedawnionego dłużnik nie musi zaspokajać.

adw. Mikołaj Pomin

Fot. pixabay
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dzierżawa od spółki dla wspólnika

Pytanie: Czy jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zawrzeć umowę dzierżawy gruntu rolnego ze swoim wspólnikiem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej
Porady prawne

Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?

Pytanie Czytelnika: W umowie dzierżawy podpisanej 31 sierpnia 2020 r. zapisano, że jest zawarta na 5 lat i kończy się w styczniu 2025 r. Pomiędzy właścicielem i dzierżawcą powstał spór o to, kiedy ziemia ma być zwrócona – dzierżawca twierdzi, że po zbiorach w 2024 r. może jeszcze obsiać i zebrać plon w 2025 r., a wydzierżawiający – że po zbiorach w 2024 r. dzierżawca nie może już nic na polu robić. Jak tę rozbieżność interpretować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)