Jest podejrzenie drugiego ogniska ASF w Polsce! Mamy informację od lekarza weterynarii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest podejrzenie drugiego ogniska ASF w Polsce! Mamy informację od lekarza weterynarii

26.05.2021autor: Kamila Szałaj

Wczoraj późnym wieczorem w Internecie pojawiła się informacja, że jest podejrzenie zachorowania świń na ASF w jednej z chlewni w woj. wielkopolskim. Od rana weryfikujemy tę wiadomość. Okazuje się, że to prawda...

Blady strach padł na wielkopolskich hodowców trzody chlewnej, po tym, jak wczorajszej nocy jedna z organizacji rolniczych podała informacje, że jest podejrzenie ogniska ASF na terenie tego województwa w powiecie międzychodzkim. Chodzi o chlewnię, w której utrzymywane jest 4 tys. świń. Zadzwoniliśmy więc do Wielkopolskiego Inspektoratu Weterynarii, by zweryfikować ten komunikat. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że na ten moment nie ma stwierdzonego żadnego ogniska; nie ma też podejrzenia choroby u świń.

- Nie mamy ani ogniska ASF ani jego podejrzenia na terenie Wielkopolski - powiedział w rozmowie z nami Tomasz Wielich, kierownik zespołu ds. bezpieczeństwa żywności, pasz, utylizacji oraz nadzoru farmaceutycznego Wielkopolskiego Inspektoratu Weterynarii. 

"Tak, mamy podejrzenie"

Zadzwoniliśmy jednak także do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Międzychodzie. Tu informacje nie są tak optymistyczne. Otóż rzeczywiście jest podejrzenie ASF u świń w gospodarstwie na terenie powiatu międzychodzkiego.

- Tak, mamy podejrzenie. Wyniki będę dziś lub jutro - usłyszeliśmy od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Międzychodzie lek. wet. Anny Buczko

ASF u dzików po długiej przerwie

Tomasz Wielich poinformował nas, że w ostatnich dniach potwierdzono trzy przypadki ASF u dzików - po raz pierwszy od sierpnia 2020 roku.

- W maju, po dziewięciu miesiącach przerwy, pojawiły się trzy przypadki ASF u dzików na terenie Wielkopolski: w powiecie szamotulskim, międzychodzkim i kaliskim. Są to pojedyncze dziki. Obecnie prowadzone są działania związane z rozpoznaniem terenu i poszukiwaniem padłych dzików - wyjaśnia Wielich. 

W ubiegłym roku stwierdzono sześć ognisk ASF w Wielkopolsce: w powiecie poznańskim, nowotomyskim, kaliskim i leszczyńskim. W tym roku w Polsce mamy jedno ognisko: w woj. lubuskim.

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

MRiRW uspokaja urzędowych lekarzy weterynarii, co do wynagrodzeń, ale…

Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że nie są obecnie prowadzone prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego zasad wynagradzania osób wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii za wykonywanie czynności urzędowych. Ale zmiany będą. Konsultacje rozpoczną się w czwartym kwartale tego roku. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: kolejne ogniska w woj. łódzkim. "Winny człowiek"

Jest trzecie ognisko ASF w woj. łódzkim. - Za rozprzestrzenianie choroby w tym regionie odpowiada człowiek. Wirusa przeniesiono poprzez zakup zakażonych świń - wyjaśnia w rozmowie z nami Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Łodzi Włodzimierz Skorupski. Niestety, istnieje realne zagrożenie, że pojawią się kolejne ogniska. Sytuacją najbardziej przerażeni są hodowcy trzody z powiatu piotrkowskiego - polskiego zagłębia świńskiego.  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: jest podejrzenie ogniska w woj. łódzkim

Bardzo niepokojące wieści płyną z woj. łódzkiego. Jest podejrzenie ogniska ASF w gminie Tuszyn. Do tej pory choroba nie występowała na tym terenie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)