Czas epidemii to nie najlepszy moment na wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czas epidemii to nie najlepszy moment na wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”?

20.05.2020autor: wk

Strategia „Od pola do stołu” oraz strategia „Bioróżnorodności” powinny być przyjęte jak najszybciej jest to możliwe. Komisja Europejska nie pozostawia złudzeń, że obecne kłopoty rolnictwa związane z epidemią koronawirusa mogą zmienić jej plany co do przyszłej nowej unijnej polityki rolnej. 

Z prośbą o rozważenie zmiany dotychczasowych planów zwróciła się do Komisji Europejskiej Copa-Cogeca. Jej szef Pekka Pesonen zwrócił uwagę, że obecna sytuacja związana z epidemią Covid-19 nie jest najlepszym momentem na kolejną rewolucję w unijnym rolnictwie, które potrzebuje spokoju i stabilizacji, aby zapewnić nieprzerwane dostawy żywności dla Europejczyków. List został skierowany do komisarza Franza Timmermansa odpowiedzialnego za politykę klimatyczną, komisarza Janusza Wojciechowskiego odpowiedzialnego za rolnictwo oraz do komisarz Stelli Kyriakides, która zajmuje się sprawami zdrowia i bezpieczeństwa żywności. I to ona w imieniu Komisji odpowiedziała na postulaty unijnych farmerów.

S. Kyriakides przyznał, że pandemia COVID-19 uwidoczniła jak duże znaczenie ma solidny i odporny na kryzys system żywnościowy, który jest w stanie zapewnić obywatelom dostęp do wystarczających zasobów żywności po przystępnej cenie we wszystkich okolicznościach. Ale jednocześnie nie mniej ważny jest zrównoważony rozwój oraz realizacja środowiskowych, ekonomicznych, zdrowotnych i społecznych celów Nowego Zielonego Ładu.

– Dlatego Komisja Europejska uważa, że należy jak najszybciej przyjąć strategię „Od pola do stołu” wraz ze strategią różnorodności biologicznej – napisała do Copa-Cogeca Stella Kyriakides.

Jej zdaniem opóźnienia we wprowadzeniu tych dokumentów są niemożliwe, gdyż kraje członkowskie muszą wiedzieć jakie będą nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej, aby zapisać je w Narodowych Planach Strategicznych.

- Dlatego państwa członkowskie potrzebują jasności co do tych celów. Ponadto podmioty w całym łańcuchu żywnościowym muszą mieć możliwość osiągnięcia tych celów podejmując decyzje inwestycyjne – dodała komisarz S. Kyriakides.

W liście do Copa-Cogeca przedstawiciele Komisji Europejskiej przypomnieli także, że prezentacja strategii „Od pola do stołu” jest początkiem procesu konsultacji. Minie zatem jeszcze sporo czasu zanim zawarte w niej cele staną się obowiązującym prawem. Bruksela zapewniła także, że doświadczenia związane z Covid-19 będą brane pod uwagę przy tworzeniu nowych przepisów. wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

MRiRW czeka na uwagi do strategii "Od pola do stołu"

Do 23 czerwca można zgłaszać uwagi do strategii „Od pola do stołu”. Są one potrzebne ministerstwu rolnictwa do przygotowania stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.

czytaj więcej
Aktualności

PZPRZ: nie można zrzucać dbałości o środowisko tylko na rolników

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ocenia, że skutki przyjęcia strategii „Od pola do stołu” będą bardzo dotkliwe dla rolników. I  przypomina, że dbałość o środowisko jest obowiązkiem nie tylko farmerów, ale całego społeczeństwa. Dlatego równolegle z ograniczaniem stosowania nawozów i pestycydów należałoby zmniejszyć np. zużycie chemii domowej. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Copa-Cogeca: Strategia „Od pola do stołu” to atak na rolnictwo

To zmasowany atak na europejskie rolnictwo. Copa-Cogeca przestrzega Komisję Europejską przed poważnymi konsekwencjami realizacja strategii „Od pola do Stołu” oraz strategii „Bioróżnorodności”. Jej zdaniem rolnikom grozi drastyczny spadek dochodów, a Europa nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa żywnościowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)