Bruksela za obowiązkową e-fakturą w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bruksela za obowiązkową e-fakturą w Polsce

23.06.2022autor: Karol Pomeranek

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. Od początku tego roku jest ono dobrowolne.  

Krajowy System e-Faktur (e-faktura) – jak przypomina resort finansów – to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami i zapewniają im bezpieczeństwo rozliczeń, a także są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT.

Jak jest obecnie?

Od 1 stycznia tego roku podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

– Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej – informuje Ministerstwo Finansów.

Jak podkreśla resort, KSeF oznacza zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur. Po wystawieniu trafiają z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), gdzie są dostępna w tym systemie, a kontrahent ma możliwość ich pobrania.

r e k l a m a

e-faktura – jakie korzyści?

Ministerstwo Finansów wylicza szereg korzyści związanych ze stosowaniem e-faktur. Pierwsza to zmniejszenie kosztów (faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców). Kolejna to usprawnienie obrotu gospodarczego – wprowadzenie jednego standardu faktury (zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych na dane cyfrowe = cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników).

Do korzyści należy też zaliczyć zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń, brak duplikatu faktur, wgląd w ścieżkę obiegu faktury czy zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług.

Wygodne rozwiązanie

E-faktura przyspieszy obrót pomiędzy firmami – przekonywał w ubiegłym roku Jan Sarnowski, ówczesny wiceminister finansów. – Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu – podkreślił.

autor: kp
źródło: Ministerstwo Finansów

Fot: Envato Elements

 

autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy brak zapłat za towar od rolnika jest oszustwem?

Sprzedałem trzy jałówki kontrahentowi, z którym współpracuję od kilku lat. Nigdy dotychczas nie zalegał z zapłatą, a teraz czekam na pieniądze ponad dwa miesiące. Kiedy do niego dzwonię, obiecuje wysłać przelew, ale tego nie robi. Czy ma sens złożenie na policji powiadomienia, że zostałem oszukany? Czy jeśli sprawa trafi do sądu, mam szansę odzyskać należną mi zapłatę?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty bezpośrednie i modernizacja gospodarstw: coraz mniej rolników ubiega się o wsparcie

  Agencja wstępnie podsumowała najpopularniejsze kampanie składania wniosków przez rolników. Coraz mniej beneficjentów ubiega się o pomoc.  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Konsekwencje suszy u zachodnich sąsiadów odczują polscy hodowcy

  Włochy, Francja i Hiszpania zmagają się z największą suszą od dziesięcioleci. We Włoszech wyschła rzeka, a Francja i Hiszpania notuje temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Dlaczego to powinno zainteresować polskich hodowców?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)